Najbogatszy Ukrainiec uruchomił produkcję trałów przeciwminowych

Stalowy koncern Rinata Achmetowa uruchomił produkcję i dostawy trałów przeciwminowych dla ukraińskich sił zbrojnych. Ochronią czołgi i piechotę przed rosyjskimi minami.

Publikacja: 26.10.2023 17:45

Najbogatszy Ukrainiec uruchomił produkcję trałów przeciwminowych

Foto: materiały prasowe

Grupa Metinvest uruchomiła masową produkcję trałów przeciwminowych mocowanych do czołgów. Mają neutralizować i detonować rosyjskie miny przeciwpancerne oraz przeciwpiechotne.

Z morza na lądowe pola minowe

„Po przejściu wszystkich niezbędnych testów w ministerstwie obrony Ukrainy, trały zostały przekazane do użytku jednostkom sił zbrojnych kraju. Metinvest rozpoczął już dostawy sprzętu dla ukraińskiej armii, a planowana wielkość produkcji wynosi do pięciu trałów miesięcznie. (…) Koszt produkcji jednego trału to ponad 290 tys. zł (około 2,5 mln UAH), wliczając w to dodatkowe wyposażenie i instalację urządzenia” – informuje koncern w komunikacie nadesłanym do „Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Ukraina kusi zachodnich producentów broni. Mają odbudować przemysł obronny

Trały przeciwminowe to produkt wytwarzany z lokalnej stali w zakładach Grupy Metinvest na Ukrainie. Inżynierowie Metinvest ulepszyli trały KMT-7, tworząc ich autorską alternatywę: sparowane rolki montowane na czołgach.

– Pola minowe stały się jedną z największych przeszkód dla ukraińskiej kontrofensywy. (…) Nasze trały przeciwminowe są już używane w głównych punktach zapalnych frontu, detonując miny zamiast czołgów i pojazdów opancerzonych. A to dopiero pierwszy krok Metinvest w ramach dużego projektu pomocy w rozminowywaniu Ukrainy – zapewnia Achmetow.

Metinvest, wraz z partnerami, rozpoczął prace nad projektem trałów przeciwminowych i produkcją próbek latem br. Zgodnie ze standardami ukraińskich sił zbrojnych, pojedynczy trał jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać od czterech do pięciu eksplozji min przeciwczołgowych. Jeden zestaw „rolek” ma masę do 6,5 tony i wymiary 3,77 x 3,44 metra. Można je przymocować do czołgów najczęściej używanych przez siły zbrojne Ukrainy.

Produkcja będzie systematycznie dostarczana do jednostek sił lądowych w głównych punktach zapalnych na froncie. Aby umożliwić żołnierzom szybką naprawę i przywrócenie trałów do działania, Metinvest uruchomił również produkcję komponentów, m.in. zestawów naprawczych do kół.

Kamizelki, schrony, drony, kamery

Andrij Bielajew, dowódca 23. Samodzielnej Brygady Ochrony Porządku Publicznego Gwardii Narodowej Ukrainy w Chortycy mówi: „Trały przeciwminowe są ważnym elementem operacji kontrofensywnych. Nie tylko chronią załogi ukraińskich czołgów, ale także oczyszczają drogi dla piechoty. Dostępność takiego sprzętu, który może być produkowany przez ukraińskie przedsiębiorstwa, jest niezwykle ważna dla kraju w stanie wojny”.

Od pierwszych dni rosyjskiej agresji Metinvest przestawił produkcję na tory wojenne, systematycznie pomagając obrońcom i uzbrajając zasoby ukraińskiej armii. W ciągu ponad półtora roku Grupa przeznaczyła już ponad 232 mln zł (2 mld UAH) na wsparcie w ramach inicjatywy Steel Front.

To wydatki na produkcję w zakładach Metinvest oraz zakup niezbędnego sprzętu, w tym m.in. 150 tysięcy kamizelek kuloodpornych, stworzenie ponad 280 mobilnych schronów, 250 precyzyjnych modeli sprzętu wojskowego. Ukraińskie jednostki sił obronnych otrzymały również bezpłatnie tysiące dronów, kamer termowizyjnych, samochodów, egzemplarzy sprzętu komunikacyjnego i innego wyposażenia wojskowego.

Co to jest Metinvest?

Metinvest to grupa firm metalurgicznych i wydobywczych, która zarządza każdym ogniwem łańcucha wartości, od wydobycia i przetwarzania rudy żelaza i węgla po wytwarzanie i sprzedaż półproduktów i gotowych produktów stalowych. W jej skład wchodzą huty i kopalnie zlokalizowane na Ukrainie, w UE, Wielkiej Brytanii i USA, a także sieć sprzedaży obejmująca wszystkie kluczowe rynki globalne, w tym Polskę. 

Grupa Metinvest uruchomiła masową produkcję trałów przeciwminowych mocowanych do czołgów. Mają neutralizować i detonować rosyjskie miny przeciwpancerne oraz przeciwpiechotne.

Z morza na lądowe pola minowe

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Biznes
Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji
Biznes
„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił