Nadciąga burzliwa jesień producentów gier. Na co czekają gracze?

W ostatnim czasie na globalny rynek trafiły premiery produkcji CD Projektu i CI Games, a przed nami premiery gier 11 bit studios i PlayWaya.

Publikacja: 20.10.2023 03:00

Premiera „Niezwyciężonego” odbędzie się 6 listopada. Producentem tytułu jest studio Starward Industr

Premiera „Niezwyciężonego” odbędzie się 6 listopada. Producentem tytułu jest studio Starward Industries.

Foto: materiały prasowe

Ponad 5 mld zł spadła w sumie wycena CD Projektu i CI Games na giełdzie od momentu ich najnowszych premier. Zdecydowana część tej wartości przypada na CD Projekt, ale w ujęciu procentowym przecena jest podobna: w granicach 30–40 proc.

Różne losy premier

W obu przypadkach notowania akcji szły mocno w górę przed premierą. Ta huśtawka notowań wpisuje się w scenariusz często obserwowany na rynku gier – mocne wzrosty w oczekiwaniu na premierę, a potem realizacja zysków. Dzieje się tak nawet w przypadku udanych premier, bo za taką analitycy uznali „Widmo wolności”, czyli dodatek do „Cyberpunka”, który trafił na rynek 26 września. Zebrał dobre opinie graczy (obecnie 88 proc. ocen na Steamie ma charakter pozytywny) i recenzentów oraz cieszy się dużym zainteresowaniem. Zdaniem analityków będzie mocno widoczny w wynikach CD Projektu za trzeci kwartał (zostaną opublikowane 28 listopada).

W trakcie pierwszego tygodnia od premiery gracze kupili ponad 3 miliony kopii „Widma wolności”. To wynik zbliżony, a nawet nieco przebijający prognozy analityków. Natomiast negatywnie zaskoczyła wysokość wydatków. Według wstępnych danych bezpośrednie nakłady na produkcję wyniosły 275 mln zł, a koszty globalnej kampanii marketingowej 95 mln zł.

Czytaj więcej

Udana premiera "Widma wolności". Akcje CD Projektu tanieją

Z kolei w przypadku CI Games budżet gry „Lords of The Fallen” wyniósł około 200 mln zł. Eksperci nie są pewni, czy się zwróci. Gra trafiła na rynek 13 października. Do plusów należy zaliczyć fakt, że w pierwszy weekend po premierze znajdowała się na trzecim miejscu listy bestsellerów platformy Steam.

– „Lords of The Fallen” zyskało uznanie najważniejszych mediów growych na świecie. DotEsports UK przyznało grze 9,5/10 pkt, GamerSky China – 8,5/10, Eurogamer Polska oraz IGN – 8/10 pkt. Gra osiąga dobre wyniki w sklepach cyfrowych i fizycznych. W nadchodzących dniach ogłosimy kluczowe dane dotyczące sprzedaży i nakładów inwestycyjnych – zapowiedział kilka dni po premierze Marek Tymiński, prezes CI Games. Zadeklarował też, że spółka zbiera głosy od graczy i uwzględnia ich uwagi, rozwiązując problemy techniczne.

To właśnie one przyczyniły się do niskich ocen, jakie gracze przyznają tytułowi na Steamie. W najgorszym momencie zaledwie 28 proc. ocen było pozytywnych, ale potem odsetek ten zaczął rosnąć. Teraz wynosi 57 proc. Na 24 października zapowiedziano spotkanie z zarządem i zapewne wtedy na rynek trafią nowe dane dotyczące sprzedaży gry.

Ciekawy koniec roku

W najbliższych tygodniach swoje tytuły na globalny rynek wypuszczą kolejne studia z Polski. To m.in. 11 bit studios (gra z wydawnictwa, „Niezwyciężony”) i PlayWay („House Flipper 2”, też gra z wydawnictwa).

Premiera „Niezwyciężonego” odbędzie się 6 listopada. Producentem tytułu jest studio Starward Industries. W styczniu podpisało aneks do umowy ze spadkobiercą twórczości Stanisława Lema, na mocy którego zapewniło sobie wyłączność na produkcję gier na podstawie powieści „Niezwyciężony” do 2028 r. W tym roku na rynek trafi jeszcze jeden tytuł z wydawnictwa 11 bit studios: „The Thaumaturge”. Zapowiedziano go na 5 grudnia. Producentem jest studio Fool’s Theory.

Z kolei w przypadku PlayWaya gracze czekają na „House Flippera 2”, czyli drugą część flagowego tytułu grupy, stworzonego przez Frozen District. Produkcja ma trafić na rynek 14 grudnia. To najważniejsza tegoroczna premiera od PlayWaya.

Sektor producentów gier, szczególnie w przypadku deweloperów średniej wielkości lub mniejszych, z jakimi mamy do czynienia w Polsce, charakteryzuje się dużą zmiennością wyników, co związane jest z harmonogramem premier. Zazwyczaj o perspektywach firmy na wiele lat decyduje pojedyncza premiera.

– Dobrym przykładem jest „Cyberpunk 2077”, gra od renomowanego studia słynącego z jakości produkcji, która jednak zaskoczyła negatywnie podczas samej premiery, a do jej momentu rynek nie był świadomy stanu produkcji. Sektor gier należy postrzegać jako relatywnie ryzykowny – podkreśla Michał Wojciechowski, analityk Ipopemy Securities. Dodaje, że jeżeli chodzi o prognozy dla sektora gier, to są one umiarkowanie pozytywne, wskazujące na wysoki, jednocyfrowy wzrost.

– Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie gigantów technologicznych, takich jak Microsoft inwestycjami w gaming, myślę, że sektor należy postrzegać jako atrakcyjny – podsumowuje Wojciechowski.

Ponad 5 mld zł spadła w sumie wycena CD Projektu i CI Games na giełdzie od momentu ich najnowszych premier. Zdecydowana część tej wartości przypada na CD Projekt, ale w ujęciu procentowym przecena jest podobna: w granicach 30–40 proc.

Różne losy premier

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Senator z Ohio łączy Donalda Trumpa z Doliną Krzemową
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Materiał partnera
Chcemy poprawiać dobrostan pracowników
Materiał Partnera
NIS2 a praktyczna poprawa bezpieczeństwa ICT/OT
Biznes
Przewodniczący EKES: Obok Zielonego Ładu Europa potrzebuje ładu przemysłowego
Biznes
Trzy miesiące bez rządowego komitetu. CCC i inne polskie firmy czekają na gwarancje