Meta pozytywnie zaskoczyła wynikami i prognozą. Notowania w górę?

Meta, właściciel Facebooka, znowu szybko rośnie pod względem przychodów. Mimo dużych wydatków na wirtualną rzeczywistość podnosi też zyski. Akcje mogą odrobić część ubiegłorocznych strat.

Publikacja: 27.07.2023 14:32

Meta pozytywnie zaskoczyła wynikami i prognozą. Notowania w górę?

Foto: Bloomberg

Akcje Meta Platforms, firma, do której należy największa platforma społecznościowa na świecie Facebook, cieszą się w Nowym Jorku dużym zainteresowaniem inwestorów. Od środowego wieczora notowania w handlu posesyjnym rosną przed czwartkowym otwarciem o prawie 9 proc. do 325 dol.

Meta wsparta przez Fed

Meta może zyskiwać dziś na wartości ponieważ zbiegły się w czasie dwa wydarzenia. Z jednej strony firma Marka Zuckerberga pokazała wyniki za drugi kwartał, pozytywnie zaskakując analityków, jak i prognozę na kolejny trzymiesięczny okres. Z drugiej amerykański bank centralny Fed podniósł stopy procentowe, co do zasady nie ma pozytywnego wpływu na wyniki firm korzystających z kredytów, ale w tym wypadku ważne okazało się stwierdzenie, że Stanów Zjednoczonych nie czeka recesja. A to recesja odstrasza inwestorów od zakupu walorów firm utrzymujących się z wydatków reklamowych.

Czytaj więcej

Nowy serwis Zuckerberga gniazdem propagandy Rosji i Chin. „Ćwiczenia na demencję”

Meta wykazała w drugim kwartale 32 mld dol. przychodu (wzrost o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r.) i 7,79 mld dol. zysku netto (2,98 dol. na akcję). Tym samym lekko znowu rośnie w dwucyfrowym tempie i przebiła oczekiwania rynkowe, że zamknie ten okres 31,1 mld dol. przychodu i 2,91 dol. na akcję.

- To był dobry kwartał – oceniał Mark Zuckerberg.

Zysk Meta w górę dzięki stopie podatkowej

Zysk netto Meta był o 16 proc. wyższy niż rok wcześniej, przy czym warto zwrócić uwagę, że szybszy wzrost niż w wypadku przychodów to efekt mniejszych obciążeń podatkowych. Efektywna stopa podatkowa był o 2 pkt proc. niższa niż rok temu (16 proc. vs 18 proc.).

W trwającym już trzecim kwartale wg menedżerów Meta możliwa jest poprawa dynamiki widocznej w II kwartale do minimum 15 proc. Technologiczny gigant prognozuje bowiem 32-34,5 mld dol. przychodu. To również więcej niż spodziewano się na Wall Street (31,3 mld dol.).

Podstawowy biznes Meta – Facebook – odnotował przyrost liczby aktywnych użytkowników. W czerwcu średnio w ciągu dnia z platform korzystało 2,06 mld użytkowników (wzrost o 5 proc. rok do roku). Na koniec czerwca liczba aktywnych użytkowników wynosiła 3,03 mld (wzrost o 3 proc. rok do roku).

Czytaj więcej

Chiński gracz atakuje Twittera i Threads. Zaskakująca nowa opcja

Użytkownicy Facebooka bardziej aktywni 

Grono aktywnych użytkowników Facebooka, WhatsApp, Instragramu i Messengera jest większe. Średnio w czerwcu z wszystkich wymienionych aplikacji Mety (tzw. Family of Apps) korzystało 3,07 mld osób, a na koniec czerwca 3,88 mld.

Rodzina aplikacji społecznościowych i komunikatorów o podstawowe i rosnące źródło przychodów i zysków Meta.

Reality Labs - segment Meta z rozwiązaniami wirtualnej i pogłębionej rzeczywistości, w tym goglami VR/AR i tzw. metaversum, zanotował pokaźny spadek przychodu z 452 mln dol. do 276 mln dol. i miał 3,7 mld dol. straty operacyjnej. Strata ta ma się jeszcze powiększyć.

W 2022 r. kapitalizacja giełdowa Meta spadła o dwie trzecie. W tym roku walory próbują odbudować stratę. Inwestorzy biorą pod uwagę m.in. restrukturyzację (pracę w Meta stracić ma 21 tys. osób) i inne źródła oszczędności.

Czytaj więcej

Zuckerberg kontra Musk: infantylna walka o przyszłość

Inwestycje większe w 2024 r.

W 2024 r. – zapowiedział BigTech – jego koszty będą wyższe niż w 2023 r., gdy wynieść mają 88-91 mld dol. (o około 3 mld dol. więcej niż przewidywano, co firma Zuckerberga tłumaczy kosztami związanymi z prawem). W przyszłym roku wyższe mają być też nakłady na inwestycje. W tym roku wynieść mają 27-30 mld dol. (o 3 mld dol. mniej niż prognozowano wcześniej). Przyszłoroczny wzrost wynikać ma m.in. z przesuniętych tegorocznych planów, co Meta tłumaczy opóźnieniami w dostawcach sprzętu.

Meta podaje, że więcej wydaje na infrastrukturę, w tym serwery mogące obsłużyć pracę budowanej sztucznej inteligencji.

BigTech uważa, że dobrą wiadomością dla niego jest decyzja Komisji Europejskiej pozwalająca na transfer danych z UE do Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu - twierdzi Meta – może nadal świadczyć usługi w Europie.

Podkreśla jednak też, że ogólny krajobraz regulacyjny nie jest korzystny. „Nadal obserwujemy prawne i regulacyjne przeciwności, które mogą mieć istotny wpływ na nasz biznes i wyniki finansowe” – podano w komentarzu.

Akcje Meta Platforms, firma, do której należy największa platforma społecznościowa na świecie Facebook, cieszą się w Nowym Jorku dużym zainteresowaniem inwestorów. Od środowego wieczora notowania w handlu posesyjnym rosną przed czwartkowym otwarciem o prawie 9 proc. do 325 dol.

Meta wsparta przez Fed

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Elon Musk wyłączył ważną fukcję X. "To niezwykle niepokojące"
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Biznes
Afera na UEK. Nocne odwołanie prorektora i dyrektora Szkoły Biznesu
Biznes
Łaskawa władza może pogrążyć branżę ochroniarską
Biznes
Prywatne akademiki przyciągają nowych graczy do Polski
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Biznes
Jakie tematy zdominują konferencję PRECOP 28
Biznes
Przyszłość na baterie