Z opublikowanego raportu firmy H/Advisors, zajmującej się komunikacją strategiczną, wynika, że wartość transakcji, o których informacje wyciekły do mediów, w skali światowej sięgnęła niemal 800 miliardów dolarów.

Najmniej szczelnym pod tym względem okazał się region Azji i Pacyfiku, gdzie do środków masowego przekazu przedostały się nieoficjalne informacje o ponad połowie przygotowywanych transakcji M&A. Na drugiej pozycji uplasowała się Europa Zachodnia, a na trzeciej Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej

23 dywidendowe tygrysy warszawskiej giełdy

- Fuzje i przejęcia należą do najbardziej znaczących i złożonych wydarzeń, z którymi mierzą się liderzy korporacji i ich zarządy - powiedzieli Bloombergowi Neill Bennett i Tom Johhnson, menedżerowie H/Advisors. Podkreślili oni, że każdy biznes już od początku procesu M&A musi być dobrze przygotowany, by zmierzyć się zainteresowaniem mediów.

W większości przypadków ujawnienia niepublicznych informacji o fuzjach i przejęciach prawidłowo zidentyfikowano nazwy firm, a gorzej już było z wycenami. Czołowe lokaty w rankingu przecieków zajęły aeronautyka i przemysł zbrojeniowy, handel detaliczny oraz branże żywnościowa i tytoniowa.