Dom aukcyjny Sotheby's opisał ją jako „wysoce ważny”, antyk, który pochodzi z rzadkiej grupy ceramiki zdobionej w cesarskich warsztatach w Pekinie w XVIII wieku. Miska została wyprodukowana w czasach cesarza Yongzheng, który rządził Chinami od 1722 do 1735 roku. Prawdopodobnie jednak miska została ozdobiona tuz po jego śmierci.
Jest to część tradycji znanej jako „falangcai” lub „obce kolory”, nazwa nadana porcelanie pochodzącej z cesarskich pieców Jingdezhen, ale emaliowanej przez rzemieślników z Zakazanego Miasta w Pekinie.
Czytaj więcej
Malutka, niepozorna miseczka w kwiatowy wzorek okazała się cennym antykiem z Chin. Obecni właścic...
Delikatna miseczka, która została sprzedana na aukcji w Hongkongu za 198,2 miliona dolarów hongkońskich (25,3 miliona USD, czyli ponad 108 mln złotych), przedstawia dwie jaskółki, kwitnące drzewo morelowe i wierzbę. Projekt zawiera również fragment wiersza, który prawdopodobnie powstał na zamówienie poprzednika Yongzhenga z dynastii Ming, cesarza Wanli.
Motywy przedstawiające ptaki i kwiaty były popularne w okresie Yongzheng. Według Sotheby’s miseczka jest jedną z niewielkiej grupy przedmiotów reprezentujących „szczyt malarstwa na porcelanie”. - Dzieła namalowane z tak rzadkimi i wyrafinowanymi motywami natury, jak widać tutaj, „owinięte” wokół naczynia jak rozwinięty zwój dłoni, były wykonywane w Pekinie tylko przez bardzo krótki okres – napisała Regina Krahl, ekspertka domu aukcyjnego.