Guo Wengui i jeden z jego partnerów biznesowych, Kin Ming Je, są oskarżeni o oszustwa elektroniczne, oszustwa związane z papierami wartościowymi, oszustwa bankowe i pranie brudnych pieniędzy. Guo jest nie tylko krytykiem chińskiego rządu, ale także współpracownikiem byłego głównego stratega Białego Domu, Stephena Bannona.

Guo Wengui był właścicielem 152-metrowego jachtu Lady May, na którym Bannon został aresztowany w sierpniu 2020 roku. Guo i Bannon byli objęci dochodzeniem w związku z GTV Media Group, którą Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła wcześniej o naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych – informuje portal abcnews.com.

Czytaj więcej

27 miliardów dolarów w niespełna dwa tygodnie

Guo potwierdził w socjal mediach, że został skuty kajdankami i przesłuchiwany przez ponad godzinę.

Natomiast Kin Ming Je, który mieszka w Londynie - nadal jest na wolności. Guo, który używa różnych imion i nazwisk, w tym Miles Guo, Miles Kwok i „Brother Seven” w akcie oskarżenia występuje jako Ho Wan Kwok. W 2017 roku wystąpił o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych jako powód podając prześladowania ze strony władz chińskiej partii komunistycznej - informuje BBC.

W akcie oskarżenia śledczy zarzucają Guo i Je, że zebrali 1 miliard dolarów od tysięcy osób online, które myślały, że finansują firmy medialne i ekskluzywny klub członkowski. Rzekomo używali również kryptowaluty o nazwie Himalaya Coin, aby ukraść miliony od inwestorów. Prokuratorzy twierdzą, że fundusze zostały przelane na konta osobiste powiązane z Guo i Je. Pieniądze wydano na luksusowe nieruchomości, jachty, samochody sportowe Lamborghini i Bugatti, a prawie milion dolarów na chińskie i perskie dywany.

Czytaj więcej

Upadek Steve'a Bannona z dużego muru

Od września ubiegłego roku rząd USA przejął około 634 mln dolarów z 21 różnych kont bankowych obu mężczyzn. W akcie oskarżenia zarzuca się, że Guo zdobył poparcie wśród przeciwników Komunistycznej Partii Chin, zakładając dwie organizacje non-profit, Rule of Law Foundation i Rule of Law Society.