Fiberhost, ale także Liquid i Fiberlink to operatorzy sieci światłowodowych, którzy złożyli wnioski o zatwierdzenie zmian w ofertach, w tym podwyżki opłat za usługi hurtowe na sieciach wybudowanych ze środków unijnych w programie Polska Cyfrowa – poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej w odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej”. Zadaliśmy je, ponieważ według zebranych przez nas informacji najwięksi hurtowi operatorzy sieci światłowodowych zaplanowali na ten rok podwyżki cen, a te mogą przełożyć się na podwyżki u korzystających z ich infrastruktury operatorów detalicznych.

„Do 18 stycznia 2023 r. do prezesa UKE wpłynęły cztery wnioski w sprawie zatwierdzenia zmian w ofertach hurtowych, w tym zmiany dotyczące propozycji zmiany opłat za usługi hurtowe. Trzy wnioski – Liquid, Fiberhost i Fiberlink – są procedowane” – poinformował nas UKE.

W odróżnieniu od wielkopolskiego Fiberhostu (o tym, że ma już zgodę UKE na 10-proc. podwyżkę w 2023 r., pisaliśmy niedawno), Liquid i Fiberlink to relatywnie niewielcy gracze na rynku infrastruktury telekomunikacyjnej.

Czytaj więcej

Może powstać darmowa wersja serwisu Netflix. W zamian dużo reklam

Powiązany kapitałowo z grupą Fixmap budowaną przez b. wiceprezesa Orange Polska Piotra Muszyńskiego Liquid Systems (używa marki Furora Światłowód) buduje dotowaną ze środków UE hurtową sieć światłowodową w dawnym woj. siedleckim. Całkowita wartość tego projektu przekracza 60 mln zł.

Wcześniej Liquid budował sieci światłowodowe w województwie lubelskim, także korzystając z dotacji unijnych.

Z kolei Fiberlink to spółka należąca od kilku lat do łódzkiej sieci kablowej Toya. Z pieniędzy unijnych w programie Polska Cyfrowa budowała sieć w Małopolsce.

UKE nie zdradził, o jakie podwyżki cen starają się wymienieni operatorzy. Urząd przypomniał o zasadach, jakimi się kieruje, wydając decyzje. Przeprowadzany jest test na tzw. zawężanie marży, w którym sprawdza się, czy opłaty za usługi hurtowe pozwalają operatorom z nich korzystającym na stworzenie usługi detalicznej konkurencyjnej cenowo do tej proponowanej przez telekom, który uzyskał dotację.

Jak pisaliśmy wcześniej, właściciele hurtowych sieci światłowodowych, tacy jak Światłowód Inwestycje (joint venture Orange i holenderskiego APG) oraz Fiberhost, zaplanowali na ten rok podwyżki cen w widełkach od 2,5 do 10 proc.

Światłowód Inwestycje zgody UKE nie potrzebuje. Stosuje klauzule inflacyjne w umowach z klientami.