Minął czas rozliczenia zysków ze sprzedaży infrastruktury, na której telekomy zarobiły w ub.r. krocie. Ile zyskał fiskus?

Do końca czerwca firmy miały czas, aby rozliczyć z fiskusem 2021 rok. Szczególnie interesująco mógł wypaść pod względem płatności podatkowych sektor telekomunikacyjny. Grupa Cyfrowy Polsat, P4 (Play) i Orange Polska sfinalizowały bowiem w minionym roku idące w miliardy złotych transakcje, zapewniające im spore zyski.

Według Pawła Puchalskiego, analityka Santander Biuro Maklerskie, transakcja sprzedaży udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura zrealizowana przez Grupę Cyfrowy Polsat mogła zaowocować wpływami do budżetu rzędu 800 mln zł. Przypomnijmy, że Grupa Cyfrowy Polsat sprzedała prawie wszystkie udziały w Polkomtel Infrastruktura, posiadającym sieć komórkową (zarówno jej część pasywną, jak i aktywną) hiszpańskiemu Cellneksowi za około 7,1 mld zł. Ta transakcja sprawiła, że 2021 r. zakończyła gigantycznym zyskiem netto w wysokości 4,4 mld zł. Sama transakcja z Hiszpanami zaowocowała zyskiem w wysokości 3,68 mld zł. Wg naszych wyliczeń efektywna stopa podatku od tej transakcji to około 21 proc.

P4, operator sieci Play za 60 proc. udziałów w spółce wieżowej otrzymał 800 mln euro (wtedy około 3,7 mld zł). Pozostał właścicielem 40 proc., które odpowiednio wyceniono. W sumie w sprawozdaniu za 2021 r. wykazał 5,4 mld zł zysku ze sprzedaży wież. Gdyby przyjąć analogiczną stopę podatkową co w Grupie Cyfrowy Polsat, dałoby to 1,1 mld zł podatku. Na ostateczną sumę trzeba zaczekać do końca sierpnia, gdy Grupa Iliad – właściciel Play – poda wyniki półrocza.

Orange Polska na sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce Światłowód Inwestycje zarobił dużo mniej niż konkurenci na masztach: 750 mln zł. Na razie nie sprecyzował, ile zapłacił podatku od tego zarobku. Można szacować, że około 150 mln zł.