MGU to holding medialny zarządzający projektami telewizyjnymi firmy inwestycyjnej Achmetowa – System Capital Management (SCM) oraz nowymi mediami. Holding jest profesjonalnym inwestorem w ukraińskim biznesie medialnym. MGU to jeden z największych holdingów medialnych na Ukrainie.

Achmetow powiedział, że jego firma inwestycyjna SCM nie była w stanie sprzedać swojego biznesu medialnego na warunkach rynkowych z powodu wojny i ustalonego przez ukraińskie prawo sześciomiesięcznego okresu sprzedaży aktywów medialnych.

„Jako największy prywatny inwestor w ukraińskiej gospodarce wielokrotnie powtarzałem, że nigdy nie byłem i nigdy nie zamierzam być oligarchą” – powiedział Rinat Achmetow w oświadczeniu dla agencji Reuters.

Czytaj więcej

Już ponad milion cudzoziemców w rejestrach ZUS

Majątek Rinata Achmetowa we wrześniu 2021 r. oszacowano na 10 miliardów dolarów, a na początku 2022 r. biznesmen zajął pierwsze miejsce na liście najbogatszych Ukraińców Forbes’a.

Uchwalona w czasie wojny „Ustawa przeciwko oligarchom” ma chronić ukraińską politykę i działalność państwa przed wpływami najbogatszych ludzi w kraju. Osoby uznane za oligarchów zostaną wpisane do specjalnego rejestru i ograniczone w niektórych działaniach, np. zakazane jest finansowanie przez nich w sposób bezpośredni i pośredni partii politycznych.