Londyńska firma Hipgnosis Song Management, której jednym z inwestorów jest fundusz Blackstone, ogłosiła wykupienie wszystkich praw autorskich do utworów Justina Timberlake’a, które napisał sam lub których jest współautorem – łącznie około 200 utworów. Według dyrektora generalnego Hipgnosis, Mercka Mercuriadisa wśród kupionych przebojów są m.in. „SexyBack”, „Can't Stop the Feeling” i „Mirrors”.

Według „The Wall Street Journal” firma zapłaciła piosenkarzowi 100 mln dolarów za jego dotychczasowy dorobek muzyczny, aczkolwiek oficjalnie nie ujawniono sumy transakcji.

Kolekcja muzyczna Timberlake'a obejmuje ponad 20 lat. Piosenkarz rozpoczął karierę w 1995 roku jako członek boysbandu NSYNC. Po międzynarodowym sukcesie grupy, Timberlake rozpoczął karierę solową, która obejmowała pięć albumów studyjnych i 40 singli.

Negocjacje w sprawie sprzedaży katalogu trwały rok - poinformował Mercuriadis. Timberlake jest kolejna wielką gwiazdą rynku muzycznego, która zdecydowała się sprzedać prawa do swoich utworów muzycznych. Na podobne transakcje zdecydowali się także Bob Dylan, Bruce Springsteen, Neil Young i Stevie Nicks a także Blondie czy Red Hot Chili Peppers. Jednak w wieku 41 lat Timberlake jest młodszy niż inne muzyczne ikony, które podpisują takie kontrakty.

Timberlake nie jest jednak jedynym spośród młodszych gwiazd, które zdecydowały się na transakcję z Hipgnosis. The Chainsmokers, duet twórców muzyki elektronicznej, sprzedał swój katalog firmie w 2019 roku, a Shakira zawarła umowę z Hipgnosis w styczniu tego roku – informuje CNN.

Umowa obejmuje tylko prawa wydawnicze Timberlake'a, więc tylko utwory, które pisał, są objęte umową. Chociaż Timberlake napisał lub współtworzył wiele piosenek, które przyniosły mu solowy sukces – i kilka piosenek dla innych artystów, takich jak Rihanna i Madonna – to samo nie dotyczy dużej części muzycznego katalogu NSYNC. Oznacza to, że hity takie jak „Bye Bye Bye” są poza zakresem umowy z Hipgnosis.

Czytaj więcej

Muzyczny dorobek Davida Bowiego sprzedany Warner Music