7,5 mld zł przychodu wykazały łącznie w I kwartale 2022 roku grupy Orange Polska, Cyfrowego Polsatu i T-Mobile Polska, czyli 0,5 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z obliczeń „Rz”. Najwyraźniej – o 2 proc., do 1,58 mld zł – urosły przychody T-Mobile, rynkowego numeru cztery. Drugie miejsce pod względem tempa wzrostu należało do Orange Polska (0,4 proc.), a trzecie do Grupy Cyfrowy Polsat, która utrzymała obroty sprzed roku (z pominięciem cięć stawek hurtowych w rozliczeniach międzyoperatorskich mówi o 3-proc. wzroście).

Koszty Orange Polska i T-Mobile Polska spadły szybciej, niż rosły ich przychody. Odwrotnie w Grupie Cyfrowy Polsat, która – z powodu sprzedaży masztów sieci komórkowej Plus za 7,1 mld zł – notuje teraz wyższe koszty jej wynajmu i mniejsze zyski.

Wzrost przychodów telekomy zawdzięczają wyższym cenom, których wprowadzaniu sprzyja szybki internet, w tym nowa technologia – 5G. Można założyć, że to dzięki nim mimo rozdawania darmowych starterów uchodźcom z Ukrainy w Grupie Cyfrowy Polsat zanotowano 10-proc. wzrost średniej opłaty od użytkownika telefonii na kartę (ARPU). Ile wynosi dokładnie, grupa nie pokazuje (publikuje liczbę obejmującą opłaty za Polsat Box Go). Inaczej było w Orange. Tu średnia opłata od użytkownika telefonii na kartę była niższa niż rok temu i mniejsza niż w ostatnim kwartale 2021 r. Wyniosła 18,5 zł (20 zł rok wcześniej).

I kwartał br. w telefonii mobilnej generalnie należał do usług na kartę. Plus, Orange i T-Mobile aktywowały przynajmniej 0,7 mln kart SIM. Orange 307 tys. i zakończył kwartał z 17,3 mln kart SIM ogółem. T-Mobile zwiększył statystyki kart pre-paid o 264 tys., a ogółem kart SIM do 11,85 mln. Grupa Cyfrowego Polsatu dodała 126 tys. kart pre-paid.