Każdy z wynalazków Psyllosa znajduje uznanie wśród różnych naukowych i technologicznych instytucji. Tylko w czerwcu br. student Politechniki Białostockiej znalazł się w gronie młodych innowatorów wyróżnionych przez prestiżową amerykańską uczelnię techniczną MIT - trafił na listę Innovators Under 35 Poland. Razem z innymi członkami zespołu Psyllosoft dotarł także do ścisłego finału światowego konkursu dla technologicznych startupów Microsoft Imagine Cup 2016.

Zarówno Microsoft jak i MIT doceniły najnowszy projekt Petros Psyllos - Matia. Jest to cybernetyczne oko, które dzięki zaawansowanemu programowi sztucznej inteligencji pomaga osobom niewidomym rozpoznawać otoczenie. Oko jest połączone ze smartfonem użytkownika, który przetwarza dane przesyłane przez kamerę wbudowaną w Matię oraz różne sensory. Psyllos specjalizuje się w tworzeniu samouczących się sieci neuronowych i przetwarzaniu obrazu.

Matia jest niewielkim urządzeniem, które osoba niewidoma może przymocować sobie do paska, klatki piersiowej albo głowy. Urządzenie za pomocą asystenta głosowego informuje użytkownika o tym jak wygląda jego otoczenie, m. in. opisuje przedmioty znajdujące się na drodze osoby korzystającej z Matii.

Pierwszym wynalazkiem młodego innowatora był system służący do sterowania urządzeniami elektronicznymi za pomocą fal mózgowych. Monitoruje one czynność bioelektryczną mózgu analizując stopień udziału fal alfa w sygnale, co pozwala na odczytywanie intencji użytkownika. Za pomocą systemu można sterować 6 urządzeniami. Projekt zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych w kategorii Pomysł Techniczny w 2012 roku.

Kolejnym pomysłem Psyllosa, który zdobył uznanie była „gadająca rękawica". - Rękawica powstała z myślą o osobach niemówiących. Jest to gadająca rękawica. Gdy ją założymy, nasza ręka będzie mogła przemówić. Aby to nastąpiło, wykonujemy specjalne gesty palcami. Gesty są zamienione na mowę, generowaną przez specjalny syntezator mowy. Mając taką rękawice, bez problemów załatwimy sprawę w urzędzie lub zrobimy zakupy - opisuje swoje urządzenie pomysłowy student. Urządzenie zdobyło m. in. pierwszą nagrodę na brukselskich Światowych Targach Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova 2013".

Innowator zaznacza jednak, że rękawica była zbyt duża, a przez to niewygodna w użyciu. Na jej bazie powstał kolejny projekt – Neutrognet. Psyllos nazywa wynalazek wirtualną kredą. Jest to inteligentny sygnet, który pozwala „pisać" w powietrzy za pomocą gestów. System Neutrogneta rozpoznaje alfabet Braile'a i jest połączony ze smartfonem, co pozwala osobom niewidomym na pisanie wiadomości tekstowych bez sięgania po telefon, a także wykonywanie innych czynności. Sygnet jest sterowany głosem. Projekt wygrał w 2015 roku ogólnopolski Konkurs Konstrukcji Studenckich i został dodatkowo wyróżniony nagrodą od Plus Business Incubator.

Wszystkie projekty Psyllos na razie nie mają charakteru produktów gotowych do wypuszczenia na rynek konsumencki. Jest to jednak celowe działanie białostockiego studenta. Zanim zdecyduje się skomercjalizować swoje wynalazki chce jak najwięcej nauczyć się o całym procesie i stworzyć jeszcze co najmniej kilka urządzeń, aby uniknąć błędów w przyszłości.