Chociaż maleje liczba wypadków oraz kradzieży aut, to ubezpieczenie komunikacyjne pozostaje najlepszym zabezpieczeniem dla właścicieli i użytkowników samochodów. Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego towarzystwa ubezpieczeń wystawiły na koniec 2015 roku ponad 20,2 mln polis od odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych, o niecałe 0,7 mln więcej (3,5 proc.) niż w 2014 roku. Liczba wystawionych polis AC wzrosła o 6,3 proc. do blisko 5,6 mln.
Dane Komisji Nadzoru Finansowego pokazują, że w 2015 roku towarzystwa ubezpieczeń dokonały ponad 1,4 mln wypłat z odszkodowania z polis odpowiedzialności cywilnej. Wartość wypłat z OC wzrosła o 13,6 proc. do przeszło 6,4 mld zł.
W przypadku odszkodowań z polis AC, towarzystwa ubezpieczeń wypłaciły 0,9 mln odszkodowań, o wartości większej o 7,3 proc. niż rok wcześniej, przekraczającej 3,8 mld zł.
Auto z AC
Przezorny zawsze ubezpieczony – to powiedzenie liczące już zapewne dziesiątki lat nie traci na aktualności. W przypadku firmowych aut, bez względu na formę finansowania: zakup ze środków własnych, leasing czy kredyt, ubezpieczenie ma dodatkowy wymiar - finansowy.
Po pierwsze, auta służbowe są eksploatowane więcej, dlatego rośnie prawdopodobieństwo stłuczki lub wypadku. Skrajnym przykładem są samochody jeżdżące we flotach, których roczny przebieg jest zazwyczaj od 2 do 3 razy wyższy, niż u przeciętnego Kowalskiego, pokonującego w tym samym czasie 15-20 tys. km. Po drugie – wydatek na ubezpieczenie komunikacyjne można wpisać w koszty firmy, co jest mniej odczuwalne w budżecie, więc w konsekwencji można rozważyć wykupienie szerszego zakresu ochrony.