PW-Sat2 to projekt sztucznego satelity typu CubeSat 2U, opracowywany i budowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej. Zgodnie z planem, satelita ma zostać umieszczona na orbicie w 2017 roku. Koszt wyniesienia jej w kosmos szacowany jest na 250 tys. euro.

- Główną misją projektu jest żagiel deorbitacyjny, czyli takie urządzenie, które pozwoli w przyszłości zapobiegać powstawaniu śmieci kosmicznych – wyjaśnia Inna Uwarowa.

- Satelita nie ma za zadanie zbierać śmieci, ale przetestować system, który może być montowany na kolejnych satelitach, dzięki któremu w momencie kiedy satelita kończy swoją misję, schodzi z orbity i zwalnia miejsce dla kolejnych satelitów – uzupełnia.

W Polsce sektor kosmiczny wciąż jest nieznaczny w porównaniu do innych krajów, jednak w ostatnim czasie nabrał rozpędu. To właśnie studenci zauważyli w nim duży potencjał i napędzają jego rozwój.

- Projekt jest prowadzony na Politechnice Warszawskiej, cała mechanika do satelity powstaje przez studentów. W przyszłości, jeżeli te podsystemy się sprawdzą w trudnych warunkach kosmicznych, to będą mogły zostać zastosowane w kolejnych satelitach – mówi Uwarowa.

W których obszarach na rynku kosmicznym Polska ma szansę odegrać rolę? - Moim zdaniem mechanika i robotyka to są nasze mocne strony. Mamy doskonałych inżynierów, którzy przewyższają czasami w tym dziedzinach inżynierów światowych – podkreśla Uwarowa.