KGHM: rok restrukturyzacji

Ogromny potencjał grupy tkwi w poprawie efektywności – przekonuje prezes Radosław Domagalski-Łabędzki. Za rok akcjonariusze powinni odczuć efekty restrukturyzacji.

Aktualizacja: 13.03.2017 19:22 Publikacja: 13.03.2017 18:55

KGHM: rok restrukturyzacji

Foto: Bloomberg

– Postawiliśmy sobie bardzo ambitne zadania, w 2017 r. chcemy zrobić bardzo dużo dla poprawy efektywności, chcemy dokonać istotnej zmiany biznesowej i menedżerskiej, tak by za rok grupa wyglądała znacznie lepiej. Jestem w spółce po to, aby tego dopilnować – zapowiada Domagalski-Łabędzki, dementując pogłoski o chęci powrotu do Ministerstwa Rozwoju.

Menedżer podkreśla, że KGHM ma przestrzeń do poprawy efektywności i musi wykorzystać czas względnego odbicia cen miedzi, który pozwala na chwilę spokoju i rozplanowania działań oraz inwestycji.

– Nasza konkurencja też boryka się z potężnymi problemami związanymi z przeinwestowaniem i naprawdę w porównaniu z nimi trudności KGHM nie wyglądają tak groźnie. Nasi konkurencji postawili na restrukturyzację i optymalizację – wzrost produktywności i efektywności. To przyniosło pozytywne skutki i my też podążamy za tą logiką. Doprowadzę do tego, że będą zauważalne i policzalne efekty – już na koniec roku akcjonariusze będą w stanie ocenić, czy kierowany przeze mnie zarząd jest skuteczny – przekonuje Domagalski.

W piątek KGHM zaprezentuje wyniki finansowe za 2016 r., ale na aktualizację strategii do 2020 r. trzeba jeszcze trochę poczekać.

– Celujemy w 30 kwietnia, jeśli strategia zostanie zaakceptowana przez radę nadzorczą. Mogę zapewnić, że KGHM będzie niezmiennie firmą globalną – jak na razie jest jedyną taką w Polsce – nie ma od tego odwrotu. Musimy się jednak nauczyć adekwatnie zarządzać taką strukturą – uważa Domagalski. Priorytetem jest doprowadzenie kopalni Sierra Gorda w Chile do pełni mocy produkcyjnych,

Odpisy aktualizacyjne na zagraniczne aktywa spowodują, że KGHM za 2016 r. pokaże duże księgowe straty, ale podobnie jak rok wcześniej nie powinno mieć to wpływu na dywidendę. – Będziemy się starali zadowalać akcjonariuszy stosownie do możliwości finansowych spółki. Przy dzisiejszych notowaniach miedzi łatwiej rozważać dywidendę niż jeszcze pięć miesięcy temu – zaznacza Domagalski.

Biznes
Po ostatnich awariach X Elon Musk obiecuje powrót do pracy w swoich firmach 24/7
Biznes
Czarnogórskie biznesy Olega Deripaski. Sankcje są, ale układy też
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP