Inwestycje w polskiej chemii wchodzą w kolejne etapy realizacji. W lutym na plac budowy fabryki polipropylenu w Policach wjechał największy element instalacji – 96-metrowa, ważąca 890 ton kolumna służąca do rozdzielenia propylenu i nieprzereagowanego propanu. Do Polski konstrukcja przypłynęła z Chin. Przygotowania logistyczne do tej operacji trwały kilka miesięcy. Grupa Azoty zamknęła właśnie ostatni etap pozyskiwania finansowania dłużnego dla tego projektu, którego wartość szacuje się na 7 mld zł. Chodzi o potwierdzenie spełnienia warunków zawieszających wynikających z zapisów umów kredytowych.

– Zamknięcie finansowania dłużnego to kolejny ważny etap realizacji projektu „Polimery Police". Spełnienie warunków zawieszających jest również potwierdzeniem systematycznego postępu prac na placu budowy, a także skuteczności i determinacji wszystkich zaangażowanych stron – zaznaczył Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

Azoty zapowiadają, że wszystkie instalacje uruchomione zostaną w pierwszej połowie 2023 r. Cały kompleks składać się będzie z instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu (tworzywa sztucznego wykorzystywanego w różnych gałęziach przemysłu), portu z bazą zbiorników na surowce oraz infrastruktury pomocniczej i logistycznej.

Z kolei inna krajowa grupa chemiczna – Ciech – w II kwartale tego roku w Niemczech obok swojego zakładu produkującego sodę otworzy warzelnię soli. Ta inwestycja, warta 140 mln euro, odczuła jednak skutki pandemii, dlatego jej zakończenie zostało opóźnione w stosunku do pierwotnych planów.

Ciech zapowiedział właśnie kolejną inwestycję w moce produkcyjne, tym razem w obszarze krzemianów. Nowy piec do wypalania szklistego krzemianu sodu – surowca niezbędnego do produkcji krzemionki strącanej, z której powstają m.in. energooszczędne opony i kosmetyki – spółka uruchomi w swoim polskim zakładzie w Żarach do końca tego roku. Prace przy budowie instalacji ruszą jeszcze w marcu. Inwestycja pochłonie około 80 mln zł i zwiększy przychody biznesu krzemianowego chemicznej grupy o około 60 mln zł rocznie.