Za projektem zgłoszonym przez republikańskiego senatora Teda Cruza głosowało 55 senatorów, w tym sześciu Demokratów. Przeciwko było 46, w tym Republikanin Rand Paul. Głosowanie trwało niemal siedem godzin – informuje Reuters. Projekt zakładał nałożenie sankcji na operatora gazociągu w ciągu 15 dni od przyjęcia ustawy. Głosowanie było wynikiem porozumienia między Cruzem a Demokratami, w ramach którego dopuszczono projekt pod głosowanie w zamian za zaprzestanie blokowania przez Cruza blokowania ambasadorskich nominacji prezydenta Joe Bidena.

Senator Robert Menendez zyskał poparcie wielu swoich kolegów Demokratów, w tym prezydenta Joe Bidena, dla alternatywnej ustawy, którą przedstawił w środę 12 stycznia. Jego projekt zakłada nałożenie rozległych sankcji na najwyższych rosyjskich urzędników rządowych i wojskowych oraz instytucje bankowe, jeśli Moskwa zaangażuje się w działania wojenne przeciwko Ukrainie.

Czytaj więcej

Administracja Bidena przekonuje senatorów, że sankcje na Nord Stream 2 zaszkodzą

Senator Jeanne Shaheen, demokratka, która pierwotnie współtworzyła wraz z Cruzem ustawę o sankcjach na Nord Stream 2, głosowała przeciwko jego ustawie, twierdząc, że grozi ona złamaniem jedności w Waszyngtonie i Europie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Powiedziała, że ustawodawstwo Cruza „wbije klin” między Stany Zjednoczone a ich sojuszników, zwłaszcza Niemcy.

Stany Zjednoczone, a także niektóre kraje europejskie, w tym Ukraina i Polska, sprzeciwiają się gazociągowi, który pozbawiłby Kijów opłat tranzytowych i zwiększyłby wpływ Moskwy na Europę, gdzie ceny gazu idą w górę – przypomina Reuters. Senator Cruz powiedział, że głosowanie pokazało, że większość Senatu popiera szybkie działania w sprawie rurociągu, który jest promowany przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i kierowany przez państwową firmę energetyczną Gazprom.

Ustawa Menendeza, która nie ma jeszcze daty głosowania, nałożyłaby sankcje na rurociąg, a także rosyjskie władze i podmioty po jakiejkolwiek agresji Moskwy na Ukrainę.

Gazociąg Nord Stream 2 o wartości 11 miliardów dolarów przesyłałby rosyjski gaz pod Bałtykiem do Europy przez Niemcy. Został ukończony pod koniec ubiegłego roku, ale czeka na zatwierdzenie przez Niemcy i UE, które może nastąpić dopiero w połowie roku.

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Niemców popiera uruchomienie Nord Stream 2