Materiał powstał we współpracy z Orange Polska
Technologia 5G uważana jest za tę, która zrewolucjonizuje funkcjonowanie przemysłu. Na poparcie tej tezy jest coraz więcej przykładów. W Polsce niedawno ruszyła nowa, tzw. prywatna kampusowa sieć wykorzystująca technologię 5G. Zbudował ją operator telekomunikacyjny Orange Polska dla bydgoskiego zakładu fińskiej Nokii. Według firmy doradczej Arthur D. Little sieci kampusowe będą stanowić ważne źródło wpływów telekomów. W 2025 r. ma to być 60–70 mld dol. Sieci prywatne, jako typ rozwiązania, również mają potencjał, a wydatki na nie mają rosnąć do 2025 r. w średnim tempie 23 proc., do 2,8 mld dol. – prognozuje J'Son & Partners Consulting. – Prywatne sieci 5G to bez wątpienia przyszłość efektywnego przemysłu – uważa Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.
Partnerski projekt
Prywatna kampusowa sieć zbudowana przez Orange Polska dla Nokii w Bydgoszczy wykorzystuje zarówno technologię starszej generacji – 4G – jak i najnowszą – 5G. Rozwiązanie działa od końca listopada na terenie fabryki fińskiego koncernu oraz w centrum badawczo-rozwojowym składającym się z trzech budynków. To w sumie obszar 13 tys. mkw.
W każdym z budynków Orange zainstalował dwie wewnętrzne stacje bazowe. Jest też stacja zewnętrzna zapewniająca zasięg poza budynkami. Wykorzystują częstotliwość 2,6 GHz z puli telekomu.
Kluczowym elementem systemu, poza siecią dostępową w technologii 4G i 5G, jest tzw. serwer brzegowy, czyli platforma do konfiguracji, zarządzania i monitorowania oraz hostingu sieci i aplikacji oraz miejsce przechowywania i przetwarzania danych.