Jak poinformowała w tym roku firma McKinsey, zajmująca się globalnym doradztwem w zakresie zarządzania, „europejskie startupy powstają i rozwijają się w bezprecedensowym tempie” i wskazuje, że „założenie startupu wśród rozdrobnionej puli wartości w Europie niekoniecznie musi być tak wymagającym przedsięwzięciem”. Według Crunchbase „przyspieszyło również tempo finansowania europejskich startupów”. Firma konsultingowa EY zwraca zaś uwagę na to, że „Europa ma najwięcej miast jednorożców… co jest dobrym wskaźnikiem dla różnorodności ekosystemu startupów” w całym regionie.

Zespół MoneyTransfers.com przyjrzał się bliżej sytuacji startupów europejskich. W pierwszej połowie 2021 r. unijne startupy otrzymały więcej funduszy Venture Capital (49 mld euro) niż Azja czy USA. Londyn, Berlin i Paryż zostały uznane za najlepsze miejsca dla startupów, a w Monachium, Manchesterze, Sztokholmie, Amsterdamie i Madrycie powstało ich najwięcej od 2015 roku. Ale, jak podawał niedawno serwis informacyjny Sifted, w Europie Środkowo-Wschodniej startupy „zgarniają pieniądze”, a jak argumentował przedsiębiorca Alexander Chachava w TechCrunch, dobrze zapowiadające się tam firmy są „niezauważone i niedoceniane”.

Joanna Nagadowska, CoActive Coach w Venture Capital Partnerships Google, napisała w niedawnym raporcie: „Spółki założone w Europie Środkowo-Wschodniej mają teraz łączną wartość przedsiębiorstwa przekraczającą 186 miliardów euro, co oznacza 19-krotny wzrost od 2010 roku. Inwestycje Venture Capital wzrosły do 4 miliardów euro w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku, do końca roku prognozuje się ich 5,4 miliarda euro, a mamy już obecnie 34 jednorożców powstałych w Europie Środkowo-Wschodniej”.

W Polsce jest obecnie więcej jednorożców niż w Hongkongu czy Australii, a także więcej niż w Holandii i Szwajcarii razem wziętych.

- Silna pozycja Polski opiera się na dostępie do wielkich talentów technologicznych” – powiedział MoneyTransfers.com Wojtek Sadowski, prezes i współzałożyciel Packhelp, warszawskiej firmy zajmującej się dostawami e-commerce, która w listopadzie 2021 roku pozyskała 45,6 mln dolarów w ramach rundy finansowania serii B. - Według danych Dealroom w Polsce jest ponad 400 tys. inżynierów, czyli dwa razy więcej niż w Rumunii - dodał.