Trwa wojna o jakość węgla. W tle są pieniądze, które wstrzymuje Bruksela

Przepisy podnoszące jakość spalanego w domach węgla natrafiły na zdecydowany opór spółek górniczych, które szacują, że nowe prawo spowoduje straty liczone w setkach milionów. W tle są pieniądze z KPO, które wstrzymuje Bruksela.

Publikacja: 01.12.2021 21:00

Trwa wojna o jakość węgla. W tle są pieniądze, które wstrzymuje Bruksela

Foto: Bloomberg

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi konsultacje publiczne dotyczące nowych przepisów dla norm jakości paliw stałych. Wedle założeń projektu rozporządzenia nie będzie już można stosować nazwy ekogroszek i ekomiał. Te kategorie węgla uzyskają nazwy groszek III i paliwo drobne. Co więcej, projekt zakłada podwyższenie norm jakości dla spalanego węgla w domowych kotłach. Węgiel, który obecnie nazywa się ekogroszek, będzie paliwem nadającym się do spalania w kotłach zgodnych z unijną dyrektywą ekoprojektu. Chodzi o piece najwyższej jakości dopuszczone do sprzedaży. MKiŚ zaznacza, że obecnie polskie normy jakości węgla nie gwarantują uzyskania poziomów emisji określonych w unijnym rozporządzeniu o ekoprojekcie. Dawny ekogroszek ma mieć zawartość popiołu na poziomie nie większym niż 7 proc. zamiast obecnych 12 proc. Zawartość siarki spadnie z 1,2 proc. do 1 proc. Wartość opałowa ma wynieść co najmniej 28 MJ/kg zamiast 24 MJ/kg, a poziom wilgotności ma spaść z 15 proc. do 11 proc.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Biznes
Kto inwestuje w Rosji? Nikt. Prezes Sbierbanku alarmuje
Biznes
Chińskie firmy medyczne wykluczone z dużych unijnych przetargów
Biznes
Trump ostrożny ws. Iranu. Europejska produkcja zbrojeniowa, Rosja na krawędzi kryzysu
Biznes
Europa musi produkować pięć razy więcej broni, by stawić czoło Rosji
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Biznes
Bioróżnorodność wymaga coraz większej uwagi