W tegorocznym Executive MBA Ranking dziennika Financial Times” EMBA w ALK zajęły 74. miejsce wśród 100 najlepszych studiów menedżerskich na świecie. Są jedynym programem tego typu z Polski. Z kolei wśród uczelni europejskich samodzielnie prowadzących studia menedżerskie ALK zajęła w tym roku 19. miejsce.

Kolejny rok z rzędu ranking globalne zestawienie najlepszych Executive MBA zdominowały programy międzynarodowe, oferowane równocześnie przez kilka uczelni z różnych państw a nawet z różnych kontynentów. Takie studia tworzą pierwszą piątkę zestawienia, które po raz kolejny otwiera program Executive MBA Kellog/HKUST, który amerykańska Kellogg School of Management z Uniwersytetu Northwestern prowadzi w Chinach wspólnie z Hong Kong University of Science and Technology. Absolwenci programu w trzy lata po zakończeniu studiów zarabiają średnio 507,5 tys. dolarów rocznie, o dwie trzecie więcej niż wcześniej.

Na kolejnych miejscach podium i pierwszej piątki rankingu także są studia realizowane m.in. w Chinach przy współpracy z zachodnimi szkołami biznesu. Drugie miejsce (awans z 5.) zajął francusko-amerykańsko-chińsko-brytyjski program Trium Global EMBA (daje zarobki rzędu 343 tys. dolarów rocznie) a na trzecim uplasował się Tsinghua Insead Dual degree EMBA, chińsko-singapursko-francusko-emiracki (ze średnimi zarobkami absolwentów rzędu 365,7 tys. dolarów rocznie).

Średnia płaca absolwentów EMBA w Akademii Leona Koźmińskiego wynosi 184,6 tys. dolarów rocznie- o 55 proc. więcej niż przed studiami. Jak podkreśla Ewa Barlik, rzeczniczka ALK, tegoroczny ranking „FT” pokazuje, że to Chiny – obok USA – najmocniej dziś stawiają na edukację menedżerską na wysokim poziomie. Programy EMBA chińskich uczelni realizowane samodzielnie albo wraz z globalną czołówką szkół biznesu, zdominowały pierwszą dziesiątkę rankingu (7), a całym zestawieniu jest ich aż 17.

Bardzo skromną reprezentację ma w zestawieniu Europa Środkowo-Wschodnia. Poza warszawską ALK są tam jeszcze; EMBA prowadzony przez Grenoble Ecole de Management w Gruzji i w Rosji (na 6o. miejscu) i studia Aalto EMBA realizowane w Polsce przez Wyższą Szkołę bankową w Poznaniu.

Tradycyjnie najwięcej przedstawicieli mają w rankingu szkoły biznesu z USA, matecznika MBA. Z samodzielnym programem EMBA najwyżej- na 10 miejscu - uplasował się MIT Sloan.