Rekordowa cena za przepiękny obraz Edwarda Hoppera

Piękny obraz Edwarda Hoppera, amerykańskiego artysty trafił pod młotek w nowojorskim oddziale Christie's.Obraz został sprzedany za 91,9 mln dolarów czyli niemal za 350 milionów złotych.

Aktualizacja: 14.11.2018 16:37 Publikacja: 14.11.2018 16:27

Rekordowa cena za przepiękny obraz Edwarda Hoppera

Foto: Christie’s

Obraz był główną atrakcją aukcji kolekcji Barney'a Ebswortha, która wyceniono na 300 milionów dolarów. Według domu aukcyjnego Christie's, jest to największa kolekcja amerykańskiego modernizmu, jaka dotąd pojawiła się na rynku.

Obraz zatytułowany jest „Chop Suey"  i powstał w 1929 r. - przedstawiający dwie młode kobiety w chińskiej restauracji. Dom aukcyjny szacował, że może zostać sprzedany za 70 mln dolarów. Jego ostateczna cena znacznie przebiła oczekiwania. W 2013 roku inny obraz Hoppera sprzedano na aukcji za 40,5 mln dolarów.

AFP

Jest to najważniejsze dzieło Hoppera, które wciąż pozostające w rękach prywatnych i trafiło na aukcję po raz pierwszy w historii.

W trakcie aukcji Christie's sprzedano w sumie 91 prac z kolekcji Barneya A. Ebswortha, w tym prace Jacksona Pollocka „Composition with Red Strokes" (sprzedany za 55,4 milionów dolarów) oraz „Woman as Landscape" Willema de Kooninga (sprzedany za 68,9 milionów dolarów).

Willem de Kooning “Woman as Landscape”

Willem de Kooning “Woman as Landscape”

Christie’s

Edward Hopper uważany jest za jednego z najważniejszych artystów amerykańskich XX wieku. Większość prac Hoppera znajduje się w posiadaniu nowojorskich muzeów, przede wszystkim Whitney Museum of American Art, które otrzymało ogromny zbiór w spadku po śmierci artysty. Kolekcje jego dzieł posiadają także Museum of Modern Art, Brooklyn Museum i Metropolitan Museum of Art oraz chicagowski Art Institute.

Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Biznes
Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji
Biznes
„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
Biznes
„Rzeczpospolita” po raz drugi przyzna — Orły ESG
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił