Optymizm firm dotyczy zwłaszcza prognoz popytu i produkcji, planowanych inwestycji oraz zwiększenia zatrudnienia. Szerokie plany w tym względzie ma branża budowlana, a także przedsiębiorstwa publiczne, w tym górnictwo i energetyka.
Nowe inwestycje planują rozpocząć zwłaszcza firmy duże i bardzo duże oraz firmy z sektora publicznego. NBP zwrócił jednak uwagę, że w kolejnych miesiącach roku inwestycje mogą nieco osłabnąć, bo większość z nich ma zacząć się w I kwartale. W strukturze finansowania inwestycji zwiększył się udział środków własnych, spadł zaś odsetek projektów finansowanych kredytem bankowym. Firmy mają coraz większe obawy co do dalszego wzrostu cen kredytów. W I kwartale 2008 r. oczekują wzrostu inflacji.
Przedsiębiorcy nie ukrywają też obaw o rozwój eksportu. Niepewność i przewidywania znacznego pogorszenia sytuacji dotyczą przede wszystkim opłacalności sprzedaży zagranicznej. Problemem jest oczekiwany spory skok cen surowców oraz kosztów pracy.
W badaniu banku centralnego przedsiębiorcy dobrze oceniali popyt w IV kw. 2007 r. Zwrócili uwagę na niewielki wzrost bariery popytu oraz niewielki wzrost zapasów produktów gotowych. Jednocześnie wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych.
Największy spadek optymizmu dotyczy przede wszystkim eksporterów z wyższym niż 50-proc. udziałem eksportu w przychodach. Przedsiębiorstwa coraz ostrożniej oceniają możliwości zwiększania sprzedaży na obcych rynkach. Podkreśla się zagrożenie taniejącym importem.