– Przemysł straci 6 mln ton uprawnień, które trafią do energetyki – ujawnił na wczorajszej konferencji prasowej Tomasz Chruszczow, wiceprzewodniczący Forum CO2, grupującego producentów stali, szkła, cementu, wapnia i papieru. – To bardzo niepokojące doniesienia – ocenił.W projekcie Krajowego Rozdziału Uprawnień na lata 2008 – 2012 (KPRU II), który Ministerstwo Środowiska przedstawiło pod koniec ubiegłego roku, przemysł dostał prawa do emisji niemal 80 mln ton CO2 rocznie. Przydział dla sektora energetyki opiewał na 116,5 mln ton tego gazu. Elektrownie oceniały, że jest to przynajmniej o 25 mln ton CO2 za mało w stosunku do ich potrzeb.

Po protestach minister środowiska Maciej Nowicki zapowiedział poprawienie projektu KPRU II. Więcej uprawnień do emisji dostać miały przede wszystkim elektrociepłownie. Ministerstwo Gospodarki stara się, by zwiększono także przydział CO2 dla elektrowni. Do końca lutego nasz KPRU II musi zatwierdzić Bruksela.

Problemu by nie było, gdyby Komisja Europejska przyznała Polsce tyle praw do emisji, o ile wystąpiliśmy. Rząd się starał o 284 mln ton, a Komisja przyznała 208,5 mln t. Polska zaskarżyła tę decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Liczy na kompromisowe rozwiązanie.