Zakłady Azotowe Puławy podpisały z amerykańskim koncernem Bechtel umowę na przygotowanie studium wykonalności instalacji zgazowania węgla. Koordynatorem będzie polskie biuro koncernu. To największy obecnie projekt w polskim sektorze chemicznym.
Puławy są największym przemysłowym odbiorcą gazu w Polsce. Z PGNiG kupują rocznie 850 – 900 mln m sześc. rosyjskiego gazu. Instalacja zgazowania węgla pokryłaby około połowy zapotrzebowania spółki na gaz. Dostawcą węgla będzie kopalnia Bogdanka, z którą Puławy podpisały w 2007 r. list intencyjny.
– Plan inwestycyjny Bogdanki zakłada dwukrotne zwiększenie wydobycia węgla do roku 2012. To wystarczy do realizacji projektu – mówi „Rz” Grzegorz Kulik, szef działu komunikacji korporacyjnej Puław SA. Wartość projektu została oszacowana – na podstawie podobnych na świecie – na ok. 2 mld zł, a czas realizacji na pięć lat. Spółka chce go sfinansować przez utworzenie spółki celowej oraz z pieniędzy unijnych. Puławy nie ujawniają, ile zapłacą Amerykanom za studium wykonalności.
– Bechtel zaprojektował i wybudował podobne instalacje m.in. w Chinach. Studium dla Puław przygotują biura w Houston oraz w Londynie, a polskie w Warszawie będzie to koordynować i utrzymywać bezpośredni kontakt z klientem – mówi w rozmowie z „Rz” Jan Łaski, prezes Bechtel Polska sp. z o.o.
Bechtel to jeden z największych światowych koncernów budowlanych. Projektował i wybudował m.in. tunel pod kanałem La Manche.