– Na brak kapitału nie narzekamy, więc zgodnie z przyjętą strategią angażujemy się na rynkach wschodzących w kluczowych sektorach gospodarki – w poszukiwania ropy i gazu, produkcję i obrót prądem oraz szeroko rozumianą infrastrukturę – mówi "Rz" Jan Kulczyk.
Zamiana akcji w przypadku Kompani Piwowarskiej na udziału w SABMiller kończy 15-letni związek Jana Kulczyka z polską firmą. Kulczyk Holding w 1993 r. kupił od Skarbu Państwa 51 proc. akcji Browarów Lech. Dwa lata później kontrolny pakiet w spółce kupił właśnie SABMiller, który w 1996 r. kupił też Browary Tyskie Górny Śląsk w Tychach. Z połączenia firm w 1999 r. powstała Kompania Piwowarska, do której później dołączyły jeszcze białostocki Browar Dojlidy oraz kielecki Belgia. Dzisiaj produkuje rocznie 15,1 mln hektolitrów piwa, a udziały spółki w polskim rynku wynoszą 43 proc.
Biznesmen nie rezygnuje także z inwestycji w zupełnie nowe sektory – kilka dni temu kupił choćby 58 proc. akcji w spółce Pekaes, jednej z największych firm spedycyjnych w Polsce, mającej wiele atrakcyjnych nieruchomości np. w Warszawie.
Duże pieniądze zarobił w latach 90., biorąc udział w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Jednak w 2004 r. sprzedał udziały w TUiR Warta, pozbył się także 7,5 proc. akcji PKN Orlen, 10 proc. Telekomunikacji Polskiej oraz sprzedał Warcie 50 proc. akcji PTE Dom.
Należą też do niego takie spółki (lub udziały w nich) jak Autostrada Wielkopolska, przez Kulczyk Pon Investment sprowadza do Polski volkswageny, audi i skody, a także porsche, a handluje nimi Kulczyk Tradex. W portfelu firmy jest też podmiot zajmujący się obrotem energią – Polenergia, spółka chemiczna POCh, kilka nieruchomości biurowych w Warszawie i innych miastach, np. w Londynie.