– Punktem wyjścia było poprzednie badanie tej branży, jakie przeprowadziliśmy w 2006 r. – mówi „Rz” Wojciech Szymczak z Departamentu Analiz Rynku UOKiK. – Wykazano kilka tematów wartych analizy, zwłaszcza w zakresie umów z dystrybutorami.
[wyimek]750 mld dol. wynosi średnia wartość światowej sprzedaży sektora farmaceutycznego[/wyimek]
Pod lupę trafiły umowy zawierane m.in. przez GlaxoSmithKline, Sanofi Aventis, Servier, Novartis, Astra Zeneca, NovoNordisk, Pfizer, Eli Lilly, Roche i Bayer. Wątpliwości UOKiK wzbudziły zwłaszcza klauzule ograniczające hurtownikom obszar sprzedaży leków w ramach Unii Europejskiej – co ma służyć walce z handlem równoległym farmaceutykami.
– Znaleźliśmy zapisy, które budzą nasze wątpliwości. Chodzi o ograniczenia wywozu leków z Polski do innych krajów – mówi Wojciech Szymczak. – Ponieważ nie dotyka to polskich konsumentów, przekazaliśmy materiały Komisji Europejskiej.
Drugi wątek, który również ma wymiar krajowy i międzynarodowy, dotyczy kontyngentów ilościowych. Producenci ustalają limity i odmawiają realizacji zamówień hurtowniom, które je przekraczają. W efekcie może dojść do ograniczenia dostępności leków, które nie mają substytutów.