– Zakończenie budowy instalacji CCS do wychwytywania, transportu i magazynowania dwutlenku węgla jest planowane w 2015 r. Pieniądze z Unii Europejskiej muszą być przez nas wydane do końca 2010 r. – mówi Krzysztof Domagała, prezes Elektrowni Bełchatów.
Projekt będzie składał się z dwóch etapów. W pierwszym powstanie instalacja pilotażowa, przy bloku nr 12. W drugim – instalacja demonstracyjna zintegrowana z budowanym obecnie blokiem 858 MW.
Budowa instalacji "post combustion" usuwania CO[sub]2[/sub] ze spalin bloku energetycznego 858 MW opalanego węglem brunatnym wykonana zostanie w technologii „advanced amine” i będzie usuwała CO[sub]2[/sub] ze spalin w ilości ponad 2,1 mln ton CO[sub]2[/sub] rocznie. W zakresie wyboru technologii nawiązana została współpraca z konsorcjum Alstom - realizatorem budowy bloku 858 MW - i Dow Chemical (światowym dostawcą produktów chemicznych, z ponad 40-letnim doświadczeniem w obszarze przetwórstwa amin) w celu doboru optymalnego solwentu do procesu absorpcji CO[sub]2[/sub].
W celu wyboru optymalnego miejsca dla geologicznego składowania CO[sub]2[/sub], Elektrownia Bełchatów współpracuje z Państwowym Instytutem Geologicznym, reprezentującym konsorcjum, w skład którego wchodzą Państwowy Instytut Geologiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Instytut Nafty i Gazu oraz Przedsiębiorstwo Badań Geofizycznych.
Możliwy scenariusz sekwestracji, wstępnie wskazany przez PIG, obejmuje miejsce zatłaczania CO[sub]2[/sub] w poziomach wodonośnych solankowych w odległości ok. 15 km od Elektrowni Bełchatów i stanowi zbiornik o pojemności 136 mln ton CO[sub]2[/sub], pochodzący z dolnej jury i położony na głębokości 1200 m. Jego pojemność jest wystarczająca dla zmagazynowania CO[sub]2[/sub] pochodzącego z instalacji demonstracyjnej Elektrowni Bełchatów, jak i dodatkowo jednej lub dwóch instalacji przemysłowych spoza sektora energetycznego, położonych w sąsiedztwie Elektrowni Bełchatów, np. Cementowni Działoszyn oraz Cementowni Rudniki, o łącznej rocznej emisji CO[sub]2[/sub] wynoszącej ok. 1,2 mln ton. Obszar składowania i rurociąg transportowy projektowane dla instalacji demonstracyjnej w PGE Elektrowni Bełchatów będą spełniać standardy programowania rozwoju tej infrastruktury w celu zaspokajania przyszłych potrzeb innych dużych zakładów emitujących CO[sub]2[/sub].