RWE ma wyłączność na negocjacje z Ministerstwem Skarbu w sprawie kupna 67 proc. akcji poznańskiej spółki. Za przejęcie kontroli może zapłacić 7 – 8 mld zł. Głównie od tej transakcji zależy powodzenie planu prywatyzacyjnego na ten rok. Obecnie 18,7 proc. akcji firmy ma szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który w ubiegłym roku zapłacił za swój pakiet 1,66 mld zł.

Grupa energetyczna Enea opublikowała listę dokumentów, które przekazała niemieckiemu koncernowi w ramach badania due-diligence. Koncern zakończył analizę ksiąg Enei w ostatnich dniach. W spółce zaczęły mnożyć się pogłoski o wyciekaniu z niej poufnych danych. Jakie dokumenty znalazły się w wykazie? Lista zaczyna się od raportów finansowych od 2006 r. do połowy 2009 r. RWE dostało też informacje na temat polityki rachunkowości, spraw podatkowych, ubezpieczeń czy zarządzania ryzykiem. Wśród informacji są też niektóre kwestie dotyczące strategii firmy oraz jej umów handlowych. Enea nie zaznaczyła jednak, o które dokładnie dane chodzi.

– Przekazane przez nas informacje nie były informacjami wrażliwymi i nie stanowiły tajemnicy przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów prawa – zapewnił Maciej Owczarek, prezes Enei.