– Termin uruchomienia przetargu na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej dla służb porządku publicznego i ratownictwa to drugi kwartał tego roku – potwierdziła „Rz” Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które koordynuje informatyzację administracji publicznej.
[srodtytul]Inne zlecenia[/srodtytul]
Konkurs na system, nazywany Tetra, to pierwszy z państwowych przetargów IT, które mają ruszyć w 2010 r. W kolejce czeka wart 370 mln zł system pl.ID (elektroniczne dowody osobiste), informatyzacja służby zdrowia (800 mln zł), system powiadamiania ratunkowego (450 mln), sieć teleinformatyczna dla numeru alarmowego 112 (490 mln zł) oraz II etap budowy e-administracji (140 mln zł).
Ogłoszenie przetargu na Tetrę było wielokrotnie przekładane. Już w 2003 r. potentaci branży informatycznej i telekomunikacyjnej – Prokom (dziś Asseco), Computerland (obecnie Sygnity), Tel-Energo i Motorola założyły spółkę Tetra Systems Polska, która chciała zrealizować przedsięwzięcie. Wówczas plany trafiły jednak na półkę, ale inwestycja wróciła wraz z wygraną Polski w wyścigu po turniej Euro 2012.
System łączności specjalnej dla służb w pierwszej kolejności ma się pojawić w miastach goszczących piłkarską imprezę: Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. W pierwszej fazie z systemu będzie korzystać pięć podstawowych służb: Policja, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Straż Graniczna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Docelowo system ma objąć około 60 różnych instytucji, w tym – być może – także służby samorządowe.