Rosyjskie ministerstwo obrony, do którego należy spektrum 800, 2.3-2.4 oraz 2.5-2.7 GHz w oparciu o które można zbudować w Rosji sieci LTE, w ciągu kilku najbliższych dni, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu, przekaże częstotliwości dwóm operatorom start-upom, z których jeden, Osnova Telecom, powstał zaledwie w czaerwcu. Ta kontrowersyjna - nie tylko ze względu na brak procedury przetargowej - decyzja ma pełne poparcie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.
[srodtytul]Wielka trójka: nowi gracze nie dadzą rady[/srodtytul]
Mimo oficjalnego wsparcia rosyjskiego rządu decyzję, a właściwie jej zapowiedź, zdecydowanie oprotestowali najwięksi zasiedziali operatorzy w Rosji: MTS, MegaFon i VimpelCom, obsługujący w sumie około 170 mln klientów. Ich przedstawiciele, w tym Władimir Yevtuszenkow, szef należącego do MTS AFK Sistema oraz Michaił Friedman, założyciel Alfa Group, właściciela VimpelCom, spotkali się - jak donosi dziennik “Vedomosti” z rosyjskim wicepremieram Igorem Szuwalowem, by skłonić rosyjski rząd do nie oddawania koncesji na częstotliwości bez przetargu. Operatorzy skierowali też listy protestacyjne do prezydenta Miedwiediewa i premiera Władimira Putina. Przyznanie ekskluzywnej licencji na budowę sieci LTE nowym graczom praktycznie uniemożliwi wielkiej trójce rozwój sieci nowej generacji, co w najbliższych latach może spowodować stagnację w przychodach, a nawet odpływ klientów.
Wielka trójka rosyjskich operatorów broniąc swojego stanowiska podnosi argument finansowy. Według nich budowa “federalnej sieci LTE” w Rosji przez kontrowersyjne start-upy potrwa pięć lat i będzie kosztować ok. 5,7 mld dol., a nowi gracze nie mają kompetencji, by zająć się tym projektem. Osnova Telecom odpiera te zarzuty, twierdząc, że upora się z inwestycję w dwa lata, za dwa miliardy dolarów. Źródła na jakie powołują się “Vedomosti”, twierdzą jednak, że Osnova, w której 25 proc. udziałów posiada rosyjskie ministerstwo obrony, może liczyć na wsparcie z państwowego budżetu.
[srodtytul]Oligarchowie w telekomunikacji[/srodtytul]