Kto może pomóc w działalności finansowej fundacji i stowarzyszeń, a także czy polskie przepisy sprzyjają budowaniu tzw. kapitałów nienaruszalnych - na te m.in. pytania odpowiadali uczestnicy seminarium zorganizowanego w tym tygodniu w Warszawie przez Forum Darczyńców, Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej i British Council.
— Największym wyzwaniem dla fundacji jest spadek stóp procentowych oraz inwestowanie w aktywa o podwyższonym ryzyku, które utrudniają realizowanie statutowych celów - mówił Andrzej Rojek z Lydian Asset Management. Firma zarządza aktywami finansowymi organizacji, instytucji, funduszy emerytalnych, uczelni wyższych i korporacji w USA.
Na seminarium zorganizowanym przez Forum Darczyńców w skład którego wchodzi szereg stowarzyszeń i fundacji zaprezentowane zostały różne modele kapitałów żelaznych, które stanowią jedno ze źródeł działalności organizacji.
W Polsce wśród organizacji pozarządowych wchodzących w skład Forum Darczyńców największy do tej pory kapitał żelazny zgromadziła na swoim koncie Fundacja Batorego, która zebrała na koniec zeszłego roku 130 mln zł.
- Warunki, które sprzyjają gromadzeniu funduszy na kapitał żelazny to dobra marka, doświadczenie, sprawny zarząd, a także przygotowanie strategii inwestycyjnej, która pozwala skutecznie pomnażać zebrane środki - mów Ewa Kulik - Bielińska z Fundacji Batorego.