– rosyjskich współwłaścicieli paliwowego koncernu TNK-BP – z koncernem BP zostanie rozstrzygnięty w Sztokholmie w trybie pilnym, czyli pięciodniowym – uzgodniły zwaśnione strony. Rozprawa rozpocznie się w połowie lutego.
Pozew złożyło rosyjskie konsorcjum AAR, które ma połowę udziałów w rosyjsko-brytyjskiej spółce paliwowej TNK-BP. To piąty paliwowy koncern Rosji. Rosjanie dowodzą, że planowany alians BP z koncernem Ros-nieft jest sprzeczny z umową, którą BP zawarło z TNK (należy do konsorcjum AAR) przy tworzeniu spółki akcyjnej. Jeden z punktów mówi, że udziałowcy muszą realizować wszystkie swoje projekty w Rosji i na Ukrainie poprzez TNK-BP, a o rozpoczętych z trzecimi firmami rozmowach muszą wcześniej powiadomić TNK-BP. Nic takiego w wypadku porozumienia z Rosnieftem nie miało miejsca.
We wtorek sąd w Londynie na wniosek AAR zamroził wymianę akcji i wszelkie wspólne przedsięwzięcia BP i Rosnieftu do 25 lutego lub rozstrzygnięcia sprawy przed trybunałem arbitrażowym. – Decyzja sądu potwierdza moralną i prawną słuszność naszego pozwu – czytamy wypowiedź szefa AAR Stana Polovetsa na stronie konsorcjum. Wybór trybu pilnego może jednak nie zakończyć szybko sprawy, bo w tym wypadku decyzja arbitrażu nie jest ostateczna i strony mogą się dalej odwoływać. Ostateczny jest tylko werdykt wydany w trybie zwykłym, ale tu rozstrzygnięcie zabiera ok. dziesięciu miesięcy.
AAR to gracz zaprawiony w starciach z BP. W 2008 r. AAR, czyli Alfa Grup oligarchy Michaiła Friedmana władająca największym prywatnym bankiem Rosji (wyceniana na ok. 19 mld dol.), Access Industries rosyjskiego biznesmena z USA Leonarda Bławatnika i grupa Renova oligarchy Wiktora Wekselberga, doprowadziło do usunięcia z funkcji prezesa TNK-BP obecnego szefa koncernu Roberta Dudleya.
Może właśnie dlatego brytyjski koncern widział Gazprom jako swojego nowego partnera w Rosji. Ujawnił to w najnowszych publikacjach portal WikiLeaks. 18 i 19 czerwca 2008 r. w moskiewskiej ambasadzie USA doszło do spotkania Dudleya m.in. z Mary Warlick, dyrektor ds. Rosji amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dowiedziała się, że negocjacje BP z TNK-BP i Gazpromem są bliskie fiaska.