Konkurs literacki  „Moje życie po wypadku" organizowany był przez Zarząd Krajowy Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Główny  Instytut Górnictwa oraz Fundację Rodzin Górniczych  w ramach projektu „Bezpieczna praca – bezpieczna rodzina". Projekt dofinansowany został  przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Nadesłano 56 prac konkursowych, głównie od wdów i dzieci górników – mówi Sylwia Jarosławsa-Sobór, rzeczniczka GIG. – Nadesłane na konkurs pamiętniki  pokazują z jak traumatycznym doświadczeniem zetknęły się te rodziny i z jak trudną sytuacją przyszło  im się zmierzyć. Wszystkie prace były bardzo osobiste i  głęboko dotykają najważniejszych problemów rodzin zmarłych górników, takich jak poczucie samotności, obawa jutra ale tez walka z codziennością – przyznaje. Prof. Wojciech Świątkiewicz, przewodniczący komisji konkursowej podkreślił, że konkurs był wyjątkowym wydarzeniem w aspekcie socjologicznym, a nadesłany materiał pamiętnikarski stanowi bogate źródło wiedzy o rodzinie górniczej i społeczeństwie w którym żyjemy.

Wszystkie prace konkursowe zostaną opublikowane w formie książki. Poddane zostaną też analizie socjologicznej, której rezultatem  będzie opracowanie wytycznych i procedur do wykorzystania formuły CSR w przedsiębiorstwie.

Laureatami konkursu zostali: Lucyna Bekier, Małgorzata Brokos, Zdzisława Holona, Dawid Kubiak, Anna Niczyporuk, Krzysztof Niemczyk, Patrycja Partyka, Teresa Sewina, Przemysław Wardęga, Adrian Włodarczyk.