Reklama

Rosja: Wielki zakup Unilever

Unilever kupił 82 proc. największego rosyjskiego producenta kosmetyków. Po ogłoszeniu transakcji akcje Kaliny poszybowały o 40 proc..

Publikacja: 14.10.2011 15:22

O kupnie Kaliny Unilever poinformował w specjalnym komunikacie. Cena transakcji to 16,7 mld rubli (390 mln euro).

Firma przygotowywała się do tego zakupu wiele lat. Kalina ma bardzo mocną pozycję na rosyjskim ryku. Ma 30 prod. rynku kremów do twarzy i ponad 45 proc. rynku płynów do płukania zębów i gardła. Powstała w wyniku prywatyzacji w 1992 r największych państwowych firm kosmetycznych.

Jej główne marki - Czarna perła (seria kremów), Czysta linia (balsamy do ciała) i Jedwabne ręce (kremy do rąk) są wysoko ocenianie przez Rosjanki.

Ok. 20 proc. akcji jest w obrocie publicznym na moskiewskiej giełdzie. Reszta dotąd należała do głównych akcjonariuszy - UniCredit, Bank Austria i HSBC.

Dziś od rana cena akcji Kalina zyskała na giełdzie śr. 40 proc. i wynosiła 3077 rubli (310,7 zł).

Reklama
Reklama

Unilever podał, że cena transakcji to wynik wyceny firmy na poziomie 0,5 mld euro. Zakup muszą jeszcze zatwierdzić rosyjskie organy regulacji rynku. Ma to nastąpić do końca roku.

Biznes
Producenci napojów uciekają z systemu kaucyjnego
Biznes
Donald Trump traci cierpliwość. Nowe sankcje na Rosję na horyzoncie
Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama