Historia Kruszgeo sięga 1957 r., gdy w Rzeszowie powstało przedsiębiorstwo państwowe zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją miejscowych złóż mineralnych (kruszywa, kamienia, iłów, alabastru). W 1993 r. przedsiębiorstwo zostało sprywatyzowane poprzez przekazanie jego majątku utworzonej w tym celu spółce pracowniczej. – Dzięki zgodnemu współdziałaniu dyrekcji przedsiębiorstwa państwowego, Związku Zawodowego „Solidarność" i Związku Zawodowego Budowlani udało się namówić prawie wszystkich pracowników do utworzenia spółki akcyjnej i przejąć majątek przedsiębiorstwa państwowego w leasing – wspomina Jan Bator, prezes Kruszgeo. – Pomimo nie zawsze pozytywnych opinii doradców z zewnątrz na temat tego typu spółki (spółdzielnia) spółka pracownicza funkcjonuje już 18 lat.
Kruszgeo to obecnie 25 zakładów eksploatacji kruszywa, zakład produkujący beton towarowy oraz zakład produkujący kleje i zaprawy budowlane. Bator informuje, że na rynkach, na których działa spółka (Podkarpacie i Małopolska), sytuacja jest stabilna. – Pomimo rosnącej konkurencji z roku na rok zwiększamy produkcję i poszerzamy ofertę wyrobów – mówi. – Każdy rok działalności kończy się zyskiem, który prawie w całości jest przeznaczany na rozwój, modernizację zakładów, zakup nowych maszyn pozwalających zwiększać wydajność, poprawiać jakość produktów i komfort pracy pracowników.
Szef podkarpackiej spółki podkreśla, że dużą wagę przykłada ona do jakości wyrobów. Nie zapomina jednak również o środowisku oraz pozytywnej opinii społeczności lokalnych (należące do spółki zakłady leżą na terenie 25 gmin). – W miarę możliwości wspieramy gminy, szkoły, Ochotniczą Straż Pożarną, kluby sportowe, parafie i inne organizacje społeczne – wyjaśnia Bator. – Nasza pomoc jest zauważalna, o czym świadczą liczne podziękowania, dyplomy i tytuły przyznawane przedsiębiorstwu.
Obecnie Kruszgego zajmuje się produkcją nie tylko kruszyw, ale również betonu oraz klejów i zapraw budowlanych. Firma zatrudnia około 700 pracowników, z czego 70 proc. stanowią osoby pracujące na stanowiskach robotniczych.