- Renault-Nissan powinien przejąć kontrolę nad największą rosyjską firmą samochodową w pierwszej połowie tego roku — oświadczył prezes przedsiębiorstwa państwowego, Rostechnołogii, Siergiej Czermezow, cytowany przez agencję Ria-Novosti.

Jego firma ma 35 proc. udziałów w producencie samochodów Łada, Francuzi 25 proc. W grudniu prezes AwtoWAZ, Igor Komarow stwierdził, że ma nadzieję na sfinalizowanie transakcji w marcu.

Negocjacje trwają dłużej niż przewidywano. Początkowo miały zakończyć się w grudniu 2011.

Renault ma stać się głównym akcjonariuszem AwtoWAZ, a jego japoński partner kupi też udziały, aby ostatecznie obie firmy miały łącznie 50 proc. + 1 akcję.

Opóźnienia w negocjacjach nie przeszkadzały we współpracy technicznej. W lutym pojawi się w sprzedaży pierwszy samochód AwtoWAZ powstały na płycie podłogowej należącej do Renaulta-Nissana — taniej Daci. Będzie to Łada Largus, przeprojektowany Dacia Logan kombi, produkowany w Togliatti.

Zakład nad Wołgą ma pod koniec roku zacząć produkcję innego pojazdu na tej samej płycie pod marką Nissana, potem kolejnego dla Renaulta.