Krajowa turystyka zaczyna nabierać rozpędu. Po słabym ubiegłym roku, w którym liczba wyjazdów spadła poniżej 30 mln, w 2012 r. szykuje się poprawa. Według niepublikowanych jeszcze prognoz Instytutu Turystyki, do których dotarła „Rz", liczba podróży turystycznych powinna wzrosnąć o 16,4 proc. To oznacza, że liczba tegorocznych wyjazdów sięgnęłaby 34,4 mln. Całkiem niezły wynik, zważywszy że w 2008 r. takich wyjazdów było 34,9 mln. – Wracamy do poziomu sprzed kryzysu – twierdzi Krzysztof Łopaciński, prezes Instytutu Turystyki.
Dobre prognozy mają zapoczątkować dłuższy, korzystny trend. W kolejnych latach liczba wyjeżdżających powinna dalej rosnąć. Już nie tak szybko, w latach 2013 – 2015 o ok. 2 proc. rocznie, ale za trzy lata liczba krajowych wyjazdów turystycznych dojdzie do 36,6 mln.
Ożywienie w branży widać na rozpoczynających się dziś w Warszawie Targach Turystyki i Wypoczynku Lato 2012. – W tym roku wystawców ma być o 5 – 7 proc. więcej niż w ubiegłym. Spodziewamy się także większego zainteresowania zwiedzających – informuje Marta Winiarska z organizującej imprezę firmy MT Targi.
Na ożywieniu zyskają hotele, domy wczasowe i pensjonaty. Instytut Turystyki zakłada, że liczba ich gości zwiększy się o 2,5 proc. Tu poprawiło się już wcześniej – w ubiegłym roku przybyło 4,7 proc. nocujących w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Korzystniejsza będzie także struktura klientów. Rośnie bowiem udział gości z Polski. W tym roku na 4,5 mln cudzoziemców przypadnie 17,5 mln Polaków. W 2011 r. te proporcje wynosiły 4,3 do 17,1 mln. Choć przewaga krajowców nad cudzoziemcami w obu przypadkach jest duża, to jednak dysproporcję między tymi grupami widać wyraźniej za granicą. Według firmy doradczej Horwath HTL Polaków przybywa także w droższych hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych. – Dla branży to dobry prognostyk. Rosnąca grupa gości krajowych zapewnia hotelom większą stabilizację – tłumaczy Janusz Mitulski, partner w Horwath HTL.
Co z wyjazdami za granicę? Tu też będzie poprawa. – Tegoroczne przychody całego rynku powinny być o 8 – 10 proc. wyższe niż w ubiegłym – zakłada Jacek Dąbrowski, dyrektor produktu w Neckermann Polska. Instytut Turystyki szacuje, że w tym roku liczba zagranicznych wyjazdów polskich turystów wzrośnie o 12,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i sięgnie 7,1 mln. Będzie to co prawda powrót do poziomu z 2010 r., ale na kolejne trzy lata przewidywana jest dalsza poprawa frekwencji: każdego roku ok. 2,5-procentowe wzrosty liczby wyjeżdżających.