- Obowiązujący obecnie w ustawie o zamówieniach publicznych przepis przewiduje wykluczenie wykonawców z wszelkich postępowań prowadzonych przez zamawiającego, który wypowiedział lub odstąpił od umowy o zamówienie publiczne, jeżeli przyczyny wypowiedzenia lub odstąpienia przypisuje wykonawcy – mówi Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan.
- Nowy przepis rozszerza możliwość wykluczenia z tego powodu na wszystkie postępowania w kraju (tj. prowadzone przez wszystkich zamawiających). To oznacza, że polskie prawo stanie się w jeszcze większym stopniu restrykcyjne – mówi Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan - dodaje.
Wykluczenie będzie pozostawało poza kontrolą sądową. Nawet jeżeli wykonawca wykaże przed sądem niesłuszność odstąpienia lub wypowiedzenia umowy, to i tak będzie podlegał wykluczeniu. Przepis ten może zostać użyty jako dogodny instrument pozaprawnej presji na wykonawców.
Warto dodać, że prawo zamówień publicznych nie uzależnia tej podstawy wykluczenia od wyrządzenia zamawiającemu jakiejkolwiek szkody. Przesłanką jest wartość niewykonanej części umowy, tj. więcej niż 5 proc. Zamawiający może zatem skutecznie wykluczyć wykonawcę, nawet jeżeli 94 proc. umowy zostało nienagannie wykonane.
Komisja Europejska już teraz negatywnie ocenia obowiązujące u nas przepisy w zakresie wykluczania z przetargu wykonawców. Po zaostrzeniu przepisów zostaną oni wyeliminowani z całego rynku zamówień publicznych. Wobec stanowiska Komisji Europejskiej, PKPP Lewiatan wyraża zdziwienie i zaniepokojenie, że mimo to rząd uzgodnił takie zmiany w Prawie zamówień publicznych.