Według Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), aglomeracja łódzka znalazła się w pierwszej piątce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla inwestycji zagranicznych. W mieście działa 37 centrów usługowych, które zatrudniają 7,7 tys. osób – to 9 proc. pracujących w sektorze. Do najważniejszych przedstawicieli branży zaliczają się m.in. Infosys BPO Poland, Fujitsu Technology, Nordea, Xerox, ABB, DHL Express, Southwestern czy Tate & Lyle.
W końcu ubiegłego tygodnia zainaugurowano tu ABSL Regional Chapter, cykl spotkań przedstawicieli sektora z samorządowcami, które mają na celu dalszą poprawę warunków inwestycyjnych. – Dziś Łódź jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych w centrach usług biznesowych. To tu coraz częściej lokują swoje siedziby duże korporacje zatrudniające co najmniej kilkuset specjalistów – podkreśla Agnieszka Jackowska, dyrektor zarządzający Infosys BPO Poland, lider łódzkiego ABSL Regional Chapter.
340 centrów usług, utworzonych z udziałem zagranicznego kapitału, działa w Polsce
Łódź zajmuje pierwsze miejsce w Polsce, jeśli chodzi o liczbę absolwentów kierunków informatycznych. Ważnym kryterium branym pod uwagę przy lokalizacji nowych inwestycji jest także dostępność infrastruktury biurowej: w Łodzi ok. 61 – 76 tys. mkw. jest zajmowane przez firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych, a sam rynek regionalny jest dobrze przygotowany na napływ kolejnych projektów.
Podobne do łódzkiego spotkania odbyły się już w Katowicach, Poznaniu, we Wrocławiu, w Trójmieście i Krakowie. Jak wynika z tegorocznego z raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce", cała branża liczy dziś 340 centrów usług z zagranicznym kapitałem, które zatrudniają ok. 85 tys. specjalistów. To najlepszy wynik w Europie Środkowo-Wschodniej i jeden z najlepszych na świecie.