Błąd człowieka to jednak nie tylko nieostrożność osoby poszkodowanej w wypadku, lecz także, a niekiedy przede wszystkim, zła organizacja pracy i brak właściwego nadzoru ze strony przełożonych. Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego przedstawia dziś w Sejmie bezpieczeństwo pracy w górnictwie
Od początku bieżącego roku do wczoraj w górnictwie zaistniało 21 wypadków śmiertelnych i 15 ciężkich. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku odnotowano 1607 wszystkich wypadków. Mimo malejącej liczby wypadków ciężkich oraz ogółem w ostatnich latach na wysokim poziomie utrzymuje się wypadkowość śmiertelna.
Szukając nowych sposobów zmniejszana wypadkowości w górnictwie prezes WUG zainspirował badania ankietowe pracowników zakładów górnictwa węgla kamiennego na temat przyczyn wypadków i ryzykownych zachowań. Z jego inicjatywy podjęto badania naukowe, koordynowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które prowadzi strategiczny projekt badawczy „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach". Ponadto nadzór górniczy podejmuje szereg działań prewencyjnych i doradczych: organizując szkolenia, seminaria i konkursy o tematyce bhp, przygotowując ulotki i filmy promujące dobre praktyki, prowadząc telefon interwencyjny, własne kanały informacyjne na YouTube oraz Facebook.
Podczas przeprowadzonych w 2011 roku kontroli zakładów górniczych nadzór górniczego stwierdził 1947 przypadków rażących naruszeń przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz ruchu zakładu górniczego. W takich sytuacjach podejmowane są radykalne decyzje – wstrzymany był ruch urządzeń i prowadzenie robót górniczych. W tym w kopalniach węgla kamiennego w 1 607 przypadkach.
W 2011 rok sporządzono 335 wniosków do sądów rejonowych. Wydano 32 decyzji zakazujących wykonywania określonych czynności w ruchu zakładu górniczego. Nałożono 2195 grzywien w drodze mandatu karnego na łączną kwotę 411 810 zł. zastosowano 829 środków oddziaływania wychowawczego.