Tak wynika z analiz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Podała, że w sierpniu upadły 73 firmy, co oznacza wzrost o 4,3 proc. wobec lipca oraz wzrost o 25,7 proc. wobec sierpnia 2011 roku.

Ekonomiści KUKE zwracają uwagę  na to, iż w sierpniu nie nastąpiło typowe dla tego miesiąca sezonowe obniżenie liczby upadłości, ich zdaniem wynika to z pogarszającej się kondycji finansowej firm. Z analiz branżowych wynika, nadal pogorsza się sytuacja w budownictwie. Analitycy zauważają również wzrost natężenia upadłości w branżach chemicznej oraz meblarskiej.

Natężenie zagrożenia upadłością rośnie też w firmach prowadzących działalność związaną z kultura, rozrywką i rekreacją.  Nienajlepiej dzieje sie w branży wytwarzającej i przetwarzającej koks oraz rafinującej  ropę naftową .

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy niewielkie natężenie upadłości odnotowano m.in. wśród firm zajmujących sie produkcją pojazdów samochodowych i części, komputerów i wyrobów elektronicznych producentów wyrobów z papieru , w handlu detalicznym, producentów metali oraz wśród producentów maszyn i urządzeń oraz w farmacji.

KUKE podało, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 811 przedsiębiorstwa. Korporacja szacuje, że do końca roku upaść może ponad 900 firm.