Wiosną przyszłego roku w Warszawie otwarty zostanie Sound Garden Hotel, gdzie goście zamiast w recepcji będą się meldować w automatycznym kiosku check-in, gdzie otrzymają kartę-klucz do pokoju. Jak informuje branżowy portal e-hotelarstwo, dysponujący 208 pokojami (377 miejsc noclegowych) i 9 salami konferencyjnymi obiekt będzie miał piętra w stylu muzycznym: Jazz, classic, chillout, rock lub pop. Powstanie przy ulicy Żwirki i Wigury w ramach kompleksu biurowego Business Garden.
Niewykluczone, że wkrótce takie same hotele powstaną także w Poznaniu i we Wrocławiu. Podobne do Business Garden kompleksy buduje w tych miastach inwestor warszawskiego obiektu – spółka deweloperska Swede Center. W Polsce zarządza sopockim hotelem Mera Hotel&Spa. Wartość tej inwestycji z rozbudowanym zapleczem rozrywkowym i sięga 40 mln zł.
Samoobsługowy hotel w Warszawie nie będzie pierwszym: we Wrocławiu działa od ubiegłego roku Hotel Puro. Hotel nie ma tradycyjnej recepcji, gdyż personel ograniczono do minimum. Gość rezerwuje pokój przez internet i sam - elektronicznie - wymeldowuje się. W każdym pokoju znajduje się wielofunkcyjny panel sterujący klimatyzacją, ogrzewaniem podłogowym w łazience, czy oświetleniem (do wyboru kilka kolorów). Do telewizora można podłączyć własny sprzęt elektroniczny: laptop bądź mp3. Dostępny jest także bezprzewodowy internet. Standard jest wysoki, choć obiekt ma przyznane jedynie 3 gwiazdki. Ale tylko dlatego, że w budynku nie ma restauracji. Jest za to bufet ze śniadaniem.
- To model hotelu przyszłości. Dzięki redukcji kosztów osobowych zapewnia szybszy zwrot z inwestycji. Przy tym jest bardziej odporny na wahania rynkowej koniunktury - uważa partner w międzynarodowej firmie doradczej Horwath HTL Janusz Mitulski.
Zdaniem ekspertów, tego typu hotele będą miały wysoką efektywność operacyjną, co będzie zachętą dla inwestorów. Jednak ważny będzie tu efekt skali. Przy takiej inwestycji dużym wydatkiem jest specjalistyczne oprogramowanie, którego koszt maleje, jeśli jest rozłożony na kilka obiektów.