Parlament Europejski wyraził zadowolenie z przedłużenia Protokołu z Kioto do czasu wejścia w życie nowej umowy.
"W Dausze przekroczyliśmy most ze starego do nowego systemu klimatycznego. Teraz jesteśmy na drodze do globalnej umowy w 2015 roku" - oświadczyła Hedegaard. Zauważyła jednocześnie, że negocjacje nie były ani łatwe, ani szybkie, a teraz potrzeba "więcej ambicji i więcej prędkości". "Bardzo intensywne negocjacje przed nami" - podkreśliła.
Polska oficjalnie gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ
Delegacje ok. 200 państw uzgodniły w sobotę na zakończenie konferencji klimatycznej ONZ w Dausze przedłużenie obowiązywania Protokołu z Kioto do 2020 roku, od kiedy to ma obowiązywać nowa, globalna umowa klimatyczna. Ma być ona zawarta do końca 2015 roku. Protokół z Kioto z 1997 roku, który obliguje 35 uprzemysłowionych gospodarek do stopniowego ograniczania emisji do atmosfery gazów cieplarnianych, miał wygasnąć z końcem 2012 roku.
Protokół wciąż jest jedynym wiążącym porozumieniem klimatycznym dotyczącym zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, choć udział krajów przystępujących do drugiego okresu jego obowiązywania w światowej emisji wynosi 14 proc. Poza UE do Kioto II przystąpiły: Australia, Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Monako. Do nowej umowy mają w 2015 roku przystąpić także gospodarki rozwijające się, takie jak Chiny i Indie.