Będzie to aukcja równoczesna, rosnąca, wielorundowa (SMRA - Simultaneous Multiple Round Ascending). Oznacza to, iż wszystkie bloki częstotliwości są dostępne jednocześnie, cena bloku częstotliwości będzie rosła po każdej rundzie, a przewidzianych jest wiele rund aukcji. Czas trwania jednej rundy licytacji może być różny, nie krótszy jednak niż 60 minut.
Proponowana w konsultacjach cena wywoławcza wynosi 250 mln zł za jeden blok częstotliwości z pasma 800 MHz oraz 50 mln zł za 1 blok z pasma 2,6 GHz. W finale aukcji dla każdego bloku częstotliwości zostanie dokonana odrębna ocena za kryterium wysokości kwoty zadeklarowanej.
Uczestnicy aukcji będą zobowiązani do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług w terminie 12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz oraz nie później niż w terminie 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz.
Ponadto uczestnicy aukcji, którzy otrzymają rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz, będą zobowiązani do pokrycia zasięgiem własnej sieci z wykorzystaniem przyznanych częstotliwości minimum 90 proc. gmin wskazanych przez prezesa UKE.
W sumie sieć zwycięskich operatorów ma objąć 2,479 tys. gmin, z 38,5 mln mieszkańców i powierzchnia 312,3 tys. km kw.
Jak podał UKE, zaoferowane w aukcji częstotliwości mogą być wykorzystane przede wszystkim do świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych w sieciach mobilnych, np. zgodnie z najnowszym standardem LTE - Long Term Evolution. "Nieprzypadkowo Internet mobilny LTE jest określany mianem czwartej generacji (4G), gdyż w porównaniu do sieci 3G umożliwia o wiele szybsze przesyłanie bardzo dużych ilości danych za pośrednictwem sieci bezprzewodowej" - czytamy.