Nowak powiedział, że w latach 2007-2013 w trzech kluczowych polskich portach morskich: w Gdańsku, w Gdyni i w Świnoujściu-Szczecinie dzięki dofinansowaniu z UE zrealizowano inwestycje o wartości prawie 4 mld zł. W nowej perspektywie w latach 2014-2020 mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł.
"Mamy już większość projektów w tzw. dokumencie implementacyjnym i jesienią będzie on przyjęty jako strategiczny rządowy dokument" - powiedział minister dziennikarzom. "To są dziesiątki, setki projektów, na które porty otrzymają pieniądze" - dodał. Podkreślił, że jedną z głównych pozycji na liście jest pogłębienie toru wodnego w porcie Świnoujście-Szczecin.
Według Nowaka zainwestowane w portach kwoty pokazują, że polska gospodarka morska bardzo dynamicznie się rozwija i zaczyna być konkurencyjna w regionie Bałtyku.
Podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podczas inauguracji Baltexpo zwróciła uwagę, że przyszłe środki z funduszy unijnych powinny być przeznaczone także na inwestycje w innowacje. "Jedyne środki, które będziemy mieli dla przedsiębiorców w najbliższych 5 latach, będą właśnie na innowacje" - dodała.
Zwracając się do uczestników Baltexpo powiedziała: "jeśli chodzi o eksport, to jesteście nam niezbędni. Ten teren ma być naszym mocniejszym i coraz bardziej otwartym oknem na świat". Zapewniła, że ministerstwo gospodarki w ramach ustaw deregulacyjnych "szczególnie przygląda się wszystkim procedurom tak, żeby ułatwić wejście do polskich portów, żeby zrobić je jeszcze bardziej konkurencyjnymi". "Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale ta praca będzie kontynuowana" - podkreśliła.