W ciągu kilku lat Zalando stał się prawdziwym potentatem - zwłaszcza w Niemczech - na internetowym rynku handlu odzieżą i obuwiem. Teraz kierownictwo firmy podjęło decyzję o przekształcaniu jej ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną. Niemieckie media spekulują, iż jest to początek przygotowań do wejścia na giełdę.

Kierownictwo firmy nie komentuje tych spekulacji, ale podkreśla, iż przekształcenie firmy ma jej pomóc w dalszym "rozwoju i ekspansji". Zapewniają też, że planowane zmiany nie będą miały wpływu na bieżącą działalność firmy, ani na status prawny spółek zależnych.

Niedawno współwłaścicielem Zalando został najbogatszy człowiek w Danii - Anders Holch Povlsen, właściciel koncernu modowego Bestseller, który kupił 10 proc. udziałów w firmie. Już wtedy pojawiły się pierwsze informacje o wejściu Zalando na giełdę. Największym udziałowcem Zalando pozostaje wciąż szwedzki fundusz inwestycyjny Kinnevik (37 proc.). Założyciele i pomysłodawcy Zalando - bracia Samwer - Alexander, Marc, Oliver - mają wciąż 18 procent udziałów.

Zalando może pochwalić się ponad miliardem euro obrotów w 2012 roku. Jego wartość szacowana jest obecnie na około 3 mld euro.