Wybór producenta nastąpi nie w ramach przetargu, ale w specjalnej procedurze przewidzianej dla „zadań o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa i obronności państwa", czyli z wyłączeniem ustawy Prawo zamówień publicznych – ujawnił wiceminister obrony ds. modernizacji sił zbrojnych Czesław Mroczek.
Jak informuje MON, z uczestniczącymi w grze potentatami śmigłowcowymi: włosko-brytyjską AgustaWestland, Airbus Helicopters i Sikorsky Aircraft do końca marca będą prowadzone rozmowy techniczne. Resort obrony planuje, że uzupełniające negocjacje, analizy i ocena ofert zakończą się najwcześniej jesienią. Podpisanie umowy przewidziane jest na przełom 2014 i 2015 r.
Rakiety i okręty
W tym roku, jak potwierdza w rozmowie z „Polską Zbrojną" wiceminister Mroczek jednym z ważniejszych zadań Inspektoratu Uzbrojenia MON będzie niewątpliwie rozpoczęcie postępowania przetargowego na pozyskanie dla przeciwlotniczej Tarczy Polski zestawów rakietowych średniego zasięgu ( program Wisła).
W drugiej połowie roku, po zakończeniu etapu konsultacji i analiz MON zdecyduje w jaki sposób wybierze dostawcę okrętów podwodnych nowego typu. Marynarka Wojenna planuje zakup 3 jednostek o napędzie klasycznym.
- Procedura dotycząca udzielenia zamówienia na pozyskanie okrętów powinna ruszyć przed końcem tego roku – zapewnia wiceminister obrony.