W najnowszym raporcie „Global health care outlook: Shared challenges, shared opportunities", przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte, eksperci wskazują, że już teraz wydatki na służbę zdrowia rosną w tempie 5,3 proc. W efekcie w bieżącym roku wydatki medyczne na świecie będą stanowić 10,5 proc. globalnego PKB. Najwięcej przeznaczą amerykanie, którzy wydadzą na leczenie równowartość aż 17,4 proc. PKB. W Europie Zachodniej będzie to 10,7 proc. Niższy wynik odnotuje Azja oraz Australii, gdyż jedynie 6,6 proc. Polska w tym zestawieniu oscyluje w okolicy średniej z wynikiem na poziomie 7,6 proc. PKB.
Co jest głównym motorem napędowym wzrostu wydatków? Eksperci Deloitte wymieniają: rosnące wydatki na ochronę zdrowia (także na rynkach wschodzących, takich jak Chiny, Indie, Indonezja, Rosja i Meksyk), spodziewany wzrost liczby ludności, bogacenie się społeczeństw oraz programy rządowe (mające na celu poprawę dostępu do służby zdrowia).
To jednak nie jedyne czynniki. Innym wielkim problemem, który ma charakter globalny, jest zjawisko starzenia się społeczeństwa i wzrost liczby osób cierpiących na choroby przewlekłe. Do 2050 roku liczba osób powyżej 60. roku życia potroi się i wyniesie 2 mld w skali globalnej. W Europie aż 37 proc. ludności w tym czasie będzie mieć powyżej 60 lat, dla porównania w Afryce – 10 proc. Już za trzy lata w Europie Zachodniej odsetek osób powyżej 65. roku życia wyniesie 20 proc., a w Japonii nawet 27 proc.
Starzejące się społeczeństwo obciąży systemy opieki medycznej w wielu krajach. Wysokie koszty leczenia chorób przewlekłych, które obecnie są przyczyną 63 proc. zgonów, sprawią, że rządy oraz sami lekarze będą musieli skupić się na profilaktyce i propagowaniu wiedzy o zdrowiu, a jednocześnie firmy farmaceutyczne będą nadal intensywnie pracować nad odkrywaniem nowych leków. Problem starzejącego się społeczeństwa skutkuje między innymi tym, że systemy finansowania publicznej i prywatnej służby zdrowia są coraz bardziej obciążone, a rosnące koszty ochrony zdrowia stają się niemożliwe do udźwignięcia.
- W 2013 roku globalne wydatki na służbę zdrowia wzrosły o 2,6 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W latach 2014-2017 szacuje się szybszy wzrost na poziomie 5 proc. rocznie. Z uwagi na zwiększający się popyt na świadczenia medyczne (starzejące się społeczeństwa) rosnące nakłady nie zawsze przekładają się na lepsze wyniki lub na wyższą jakość opieki medycznej – tłumaczy Bartosz Krawczyk, menedżer w dziale Konsultingu, Deloitte.