Mleczarze, którzy w wyniku zamknięcia rynku rosyjskiego muszą poszukać nowych rynków zbytu chcą wynegocjowania od UE dopłat eksportowych do mleka i serwatki w proszku, serów, masła, bezwodnego tłuszczu mlecznego.
Więcej mleka w szkole
Ponadto postulują ustanowienie interwencyjnego wykupu zapasów nadwyżek wyprodukowanych towarów przez Agencję Rynku Rolnego oraz propagowanie w większym niż dotychczas zakresie konsumpcji mleka w ramach programu „Szklanka Mleka". Proponują zwiększenie dopłat dla producentów oraz zapewnienie możliwości bezpłatnej konsumpcji mleka wśród dzieci i młodzieży. Ich zdaniem pomóc może także pilne uruchomienie przetargu dotyczącego dostaw produktów mlecznych w programie produkcji żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej oraz umożliwienie Polsce uczestnictwa w programie z dostawami na rynki całego świata. Domagają się także ustanowienia rządowych gwarancji bankowych dla producentów eksportujących produkty mleczne.
Rosyjskie embargo na owoce, warzywa, mięso, przetwory z mleka i ryby z UE, USA, Kanady, Australii i Norwegii weszło w życie 7 sierpnia br. Łączna wartość eksportu zakazanych towarów z Polski do Rosji sięgała w 2013 r. niemal 1 mld dolarów. Rosja była m.in. największym eksportowym rynkiem naszych serów, jabłek i kapusty. Jej udział w eksporcie polskiej papryki stanowił 42 proc., a pieczarek 18 proc.
Pomidory dla najuboższych
W czwartek odbyło się kolejne posiedzenie powołanej przez ministra Marka Sawickiego grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z embargiem nałożonym na polskich producentów owoców i warzyw. Resort rolnictwa poinformował, że w Agencji Rynku Rolnego podjęła niezbędne działania dotyczące poszerzenia akcji informacyjnej o konieczności dokumentowania wycofywania produktów z rynku. Rozpoczęła też przekazywanie, w ramach unijnego mechanizmu, pomidorów do Federacji Banków Żywności.
„W dalszym ciągu analizowane są rozwiązania dotyczące kredytów i stawek ubezpieczeniowych kontraktów zagranicznych na rynki trzecie" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa. Decyzje o unijnych rekompensatach dla rolników mają zapaść w Komisji Europejskiej w połowie września 2014 r.